Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Prawa zwierząt

W piątek (18 września) Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Wprowadza ona m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Tak się też składa, że niebawem – 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Te dwie okazje sprawiły, że postanowiłem tym razem pochylić się nad problemami zwierząt.

Jestem zadowolony z tego, że te zmiany w naszym prawodawstwie przeszły, bo sprawi to, że miliony zwierząt przestaną cierpieć.

Ludzie zajęci swoimi sprawami, żyjący w wiecznym pędzie, często nie zauważają cierpienia zwierząt – trzymanych w bestialskich warunkach, głodnych, mordowanych w niehumanitarny sposób, potrąconych przez samochody. W wielu przypadkach po prostu nie wiemy w jaki sposób można byłoby im pomóc.

Nowela ustawy o ochronie zwierząt oraz obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, która odczuwa ból, strach, która powinna mieć swoje prawa.

Obowiązkiem człowieka jest objęcie ich opieką. Miasto Rawa Mazowiecka ma podpisaną umowę z lekarzem weterynarii, którego zadaniem jest udzielanie pomocy zwierzętom poszkodowanym w wypadkach. Dofinansowywana przez miasto jest też „Akcja Sterylizacja!”, która pomaga walczyć z niekontrolowanym rozmnażaniem się bezdomnych zwierząt. Pozwala to ograniczyć problem z wałęsającymi się kotami i psami, które nie mają schronienia, głodują, są narażone na niebezpieczeństwo ze strony ludzi oraz innych zwierząt.

Większość ludzi, także właściciele czworonogów, w sytuacji, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda nie potrafi udzielić mu pierwszej pomocy. Jeśli spotka się to z Państwa zainteresowaniem, to zostanie przeprowadzony projekt „Akcja – reakcja. Pierwsza pomoc dla zwierząt”. Wykwalifikowani specjaliści pokażą w jaki sposób zachować się w sytuacjach zagrażających zwierzęciu, co zrobić, gdy potrącimy dzikie zwierzę lub spotkamy takie na swej drodze.

Cały czas pamiętam także o „placu zabaw” dla psów, który obiecywałem ubiegając się o fotel burmistrza. Tegoroczny budżet nie pomieścił wszystkich moich planów. Pilniejsze inwestycje, stan dróg i oczywiście rewitalizacja, nie pozwoliły mi na realizację wszystkich projektów. Jednak nadal jest on w planach i w kolejnych latach z pewnością spotkamy się tam z naszymi pupilami.

Na zakończenie poruszę kolejny ważny temat, jakim jest adopcja zwierząt przebywających w fundacjach i schroniskach. Ludzi, którzy przymierzają się do zakupu zwierzęcia, z całego serca zachęcam do adopcji. Jest tyle psów i kotów, które tylko czekają na ciepły dom i kochającego właściciela. Zwierzęta są pod pewnym względem wyjątkowe – kiedy okażesz im trochę serca – dasz im ciepłe posłanie i pełną miskę – one pokochają cię bezwarunkowo.

Zachęcam wszystkich do dbania o to, żeby prawa zwierząt w naszej okolicy były przestrzegane – reagujmy, gdy zwierzakowi dzieje się krzywda tak samo, jak gdyby coś się działo człowiekowi. Pokażmy, że w tym całym pędzie i szaleństwie nie zatraciliśmy swojego człowieczeństwa.

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author