Categories Miasto

Co z ceną śmieci w Rawie? Do trzech razy sztuka – miasto ogłosiło trzeci przetarg na odbiór odpadów

Władze wielu gmin i miast alarmują, że w tym roku dojdzie do drastycznej podwyżki cen śmieci – zwłaszcza tych niesegregowanych. Władze Rawy Mazowieckiej zapewniają, że w najbliższym czasie o cenę za odbiór odpadków nie powinniśmy się martwić, pod warunkiem, że firma odbierająca odpady w trzecim przetargu obniży cenę.

O problemach związanych z segregacją śmieci w Rawie posłuchaj w rozmowie z Adamem Iwaszkiewiczem, prezesem Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej>>>

– Cena, którą proponuje firma odbierająca odpady od mieszkańców naszego miasta jest zbyt wysoka. Dlatego unieważniłem przetarg i mam nadzieję, że w kolejnym uda się uzyskać zadowalającą nas cenę, aby utrzymać opłaty dla mieszkańców na dotychczasowym poziomie – mówi burmistrz Piotr Irla.

Do przetargu na odbiór odpadów z Rawy staje tylko jedna firma – ENERIS Surowce, która za odbiór odpadów w pierwszym przetargu chciała 1 mln 139 tys. zł, a w drugim 997 tys. zł. Na tak wysoką kwotę nie chcą się zgodzić władze miasta, dlatego ratusz unieważnił obydwa przetargi. Burmistrz ma nadzieję, że firma w trzecim przetargu (oferty można składać do 7 lutego) urealni swoje oczekiwania finansowe i opłat za odbiór śmieci nie będzie trzeba podnosić.

– W najbliższym czasie nie planujemy podwyższać ceny za odbiór odpadów od mieszkańców naszego miasta – zapewnia w rozmowie z KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Włodarz naszego miasta podkreśla jednak, że przepisy dotyczące odbioru odpadów komunalnych cały czas się zmieniają i zmuszają zarówno wysypiska jak i firmy odbierające od mieszkańców śmieci, do ciągłego podnoszenia cen.

Aktualnie ceny śmieci w naszym mieście należą do stosunkowo niskich. W tej chwili opłaty wynoszą: 12,50 zł od osoby za selektywną zbiórkę odpadów, a za brak segregacji 25,00 zł.

W dużych miastach ceny za śmieci są wręcz porażające. W Łodzi każdy mieszkaniec płaci po 24 zł za odbiór odpadów, w Poznaniu 14 za segregowane i 30 zł za niesegregowane. Mieszkańcy Katowic płacą 21,30 za odpady segregowane i 42,60 za niesegregowane. Zaś w Warszawie, prawdopodobnie od lutego opłaty będą naliczane ryczałtowo na mieszkanie – 65 zł za śmieci segregowane i 130 zł za zmieszane. Z tym, że wystarczy, iż tylko kilka osób z bloku nie będzie segregowało śmieci i automatycznie cały blok będzie płacił stawkę jak za odbiór śmieci niesegregowanych.

ZGŁOŚ SPORTOWCA DO PLEBISCYTU NA NAJPOPULARNIEJSZEGO SPORTOWCA POWIATU RAWSKIEGO>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author