ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Powiat

Doroczne święto diabetyków w Rawie Mazowieckiej

Dnia 14.listopada, w dzień urodzin odkrywcy insuliny Frederica Bantinga, każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Rawscy diabetycy uroczyście świętowali ten dzień 15.11.br. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej.

Cukrzyca  została uznana przez Światową Organizację Zdrowia  za pierwszą niezakaźną epidemię świata. Tym sprawom i problemom zdrowotnym było poświęcone zebranie. Tym bardziej, że liczba zachorowań na tę nieuleczalną chorobę rośnie.

Rawskie Stowarzyszenie Diabetyków działa już 17 lat. Głównym założeniem działalności jest wsparcie i pomoc w zwalczaniu choroby ludziom chorym na cukrzycę. Jest to od samego początku  w założeniach i w praktyce wolontariat.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PSD, delegacje zaprzyjaźnionych kół ze Skierniewic i Drzewicy, przedstawiciele Sanepid-u, Miejskiej Rady Seniorów, ZNP i, oczywiście, członkowie  rawskiego Stowarzyszenia. Od zaproszonych gości  były słowa uznania , życzenia zdrowia i wytrwałości w trudnej, ofiarnej pracy na rzecz ludzi chorych na cukrzycę.

Prezes rawskich diabetyków Barbara Kalinowska mocno podkreśliła, że działalność statutową Stowarzyszenie może rozwijać nie tylko dzięki pracy działaczy, ale i wsparciu i pomocy merytorycznej władz miasta, powiatu, województwa oraz innych ludzi sprzyjających działalności ukierunkowanej na zdrowie  diabetyków.  Uroczystość była okazją do podziękowania i uhonorowania osób za zasługi na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Odznaczenia w tym roku otrzymali:

  1. Honorowy medal “Razem w walce z Cukrzycą ” – p. Maria Stolarska, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PSD w Łodzi.
  2. Odznakę “Złote Serce” – p. Włodzimierz Pomykała, sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PSD w Łodzi .
  3. Odznakę “Ambasador PSD” – p. Tomasz Góraj, sekretarz Powiatu Rawskiego.
  4. Odznakę “Ambasador PSD” – p. Teresa Sekuter, inspektor ds. zdrowia i organizacji pozarządowych w Rawie Mazowieckiej.
  5. Złotą honorową odznakę PSD – p. Władysława Dybowska, członek zarządu rawskiego PSD.
  6. Złotą honorową odznakę PSD – p. Joanna Kielak, redaktor prowadząca “Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy”.

7.Dyplom uznania – p. Marianna Sęczek, członek zarządu rawskiego PSD.

  1. Dyplom uznania – p. Marianna Kaczorek, członek zarządu rawskiego PSD.
  2. Dyplom “Przyjaciel Koła Diabetyków” p. Jan Stolarski, PSD Drzewica.

Prelekcję na temat prawidłowej samokontroli poziomu cukru we krwi wygłosił konsultant medyczny firmy Diagnosis S.A. z Białegostoku pan Filip Buss. Zaprezentował też glukometry najnowszej generacji i wyposażył słuchaczy w  ulotki informujące o wartościach indeksu glikemicznego.

Z wyjątkowym programem muzyczno-wokalnym wystąpili uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego im. I. Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej. Repertuar wyjątkowo  podobał się wszystkim i młodzi artyści byli nagradzani hucznymi brawami za każde wystąpienie. Zespół przygotował i prowadził prezes Ogniska pan Wojciech Szymański.

Spotkanie zakończył smaczny poczęstunek , obiad przygotowany i dowieziony przez rawską restaurację “Kwadrans”. Zebrani degustowali także smaczne jabłka przekazane na dzisiejszą uroczystość przez panią Marię Kaczorek, członkinię zarządu rawskiego PSD.

Uroczystość była nie tylko formą uczczenia Dnia Cukrzycy , ale i okazją do integracji środowiskowej, wzajemnym potwierdzeniem chęci bycia razem w chwilach miłych i w chwilach trudnych. Ten dzień jest dniem jednoczenia się wszystkich diabetyków i osób działających na rzecz walki z cukrzycą.

Barbara Kalinowska

REKLAMA

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author