Categories Powiat

Kolędo moja płyń… czyli Powiatowy Koncert Kolęd w Babsku [ZDJĘCIA]

W pierwszą styczniową niedzielę nowego 2020 r. po raz 13. odbył się Powiatowy Koncert Kolęd i Pastorałek, tym razem w kościele parafialnym pw. św. Antoniego z Padwy w Babsku.

Organizatorami przedsięwzięcia byli starosta powiatu rawskiego Józef Matysiak i dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej Elżbieta Jasnowska.

Koncert poprzedziła uroczysta msza celebrowana przez duszpasterza parafii ks. proboszcza Andrzeja Kamińskiego.

W jasnym od światełek choinkowych wnętrzu kościoła miała miejsce ta niezwykła , cykliczna impreza artystyczna, na którą licznie przybyli parafianie i zaproszeni goście. Otwarcia dokonała dyrektor E. Jasnowska; ona też prowadziła informującą konferansjerkę. Po powitaniu władz powiatu, gmin, miasta i zgromadzonych parafian nastąpiła prezentacja wykonawców – kolejno jak występowali.

Swój artystyczny program kolędowy zaprezentowały zespoły ludowe, chóry oraz młodzież szkół powiatu rawskiego. Płynęły słowa i melodie kolęd, które stanowią cenną tradycję w naszej kulturze i wzmacniają więź rodzinną przy wigilijnym stole – jak podkreślała Elżbieta Jasnowska.

W koncercie zaprezentowali się m.in. Sierzchowianie z Sierzchów, Cymbarka i Wesoła Ferajna z Cielądza, Wilkowianie z Wilkowic, zespół “Pod różą” – też z Wilkowic, wielopokoleniowy zespół “Marzenie” z Regnowa, ” Wspomnienie” ze Starych Bylin, koło ZEiR z Białej Rawskiej, Linkowiacy z Linkowa, uczennice rawskiego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie i SP im. Fryderyka Chopina w Babsku – Justyna Grzyb, Wiktoria Macioszek, siostry Łucja i Amelia Byster, Zosia Witecka.
W zacisznych murach kościoła słuchacze mieli niepowtarzalną okazję doświadczać słów i melodii kolęd, z których tekst najstarszej znajduje się w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego – “Gdy śliczna panna”. Zaprezentowana była też m.in. kolęda , którą przetłumaczono na 100 języków świata – “Cicha noc”.

Wszystkie kolędy i pastorałki w słowie poprzedzającym występy solistów i zespołów były opatrzone genezą powstania i nazwiskami twórców – o to zatroszczyła się prowadząca konferansjerkę Elżbieta Jasnowska. Barwne stroje zespołów , świąteczna dekoracja ołtarza i ścian kościoła , prezentowane słowa i melodie utworów stanowiły niepowtarzalną, podniosłą całość kolędowo-pastorałkowego koncertu.

Wszystkim dziękował starosta powiatu rawskiego Józef Matysiak podkreślając tak mocno zaakcentowany religijny i patriotyczny charakter widowiska. Dziękował też wykonawcom, małym i dużym, za zaangażowaną postawę i wysoki poziom prezentacji artystycznej utworów.

Wydarzenie spełniło oczekiwania wszystkich , a świąteczny nastrój bożonarodzeniowy na długo jeszcze pozostawał w odczuciach przybyłych. Następny taki koncert za rok.

Barbara Kalinowska

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author