Categories Miasto

Grażyna Dębska: Wspólnie dla mieszkańców Rawy

– Ja tej rady nigdy nie będę dzieliła, bo każdy człowiek jest równie ważny, bez względu na poglądy polityczne – deklaruje Grażyna Dębska, przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

KochamRawe.pl: Jak z perspektywy czasu ocenia pani pracę w minionej kadencji Rady Miasta, kiedy po wielu latach pełnienia funkcji przewodniczącej przyszło pani zasiadać w opozycji?

Grażyna Dębska: To była trudna kadencja. W mojej dotychczasowej pracy w rawskim samorządzie z takimi sytuacjami, jak w kadencji 2014-2018, się nie spotkałam. Zazwyczaj burmistrzowi, zarówno temu wybieranemu w wyborach bezpośrednich, jak i wcześniej pośrednich, udawało się utrzymywać zawiązaną koalicję przez całą kadencję. W przypadku burmistrza Dariusza Misztala na początku kadencji popierało go 9 radnych, a na końcu tylko dwóch.

Burmistrz, jako organ wykonawczy, aby mógł realizować swój program wyborczy, musi mieć większość w radzie. Tego w minionej kadencji byłemu burmistrzowi zabrakło.

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej zaufali burmistrzowi Piotrowi Irli i radnym z jego komitetu, dzięki czemu ma on stabilną większość. Ale część z tych radnych to osoby, które w Radzie Miasta zasiadają po raz pierwszy. Jak ocenia pani wiedzę tych nowo wybranych radnych i co, jako doświadczona koleżanka, mogłaby im doradzić, aby ich praca na rzecz miasta była efektywna?

Jeśli chodzi o radnych z naszego komitetu wyborczego, to udało mi się ich poznać w czasie kampanii wyborczej. Od początku imponowali mi oni swoją wiedzą, zaangażowaniem i wyważeniem. Wiedziałam, że osoby te będą godnie i odpowiedzialnie reprezentować interesy mieszkańców naszego miasta w Radzie. Mają wiele pytań. Chcą się uczyć. A wszystko to daje nadzieję, że będzie to dobra kadencja i wytrwamy w tym składzie do końca. Choć oczywiście czas zweryfikuje.

Czyli nie obawia się pani, że może dojść do sytuacji jak w poprzedniej kadencji, gdy burmistrz stracił poparcie swoich radnych?

Wszystko zależy od współpracy burmistrza z Radą Miasta. Jeśli kontakt będzie właściwy, a burmistrz rzeczowo i przekonująco będzie argumentował i wyjaśniał radnym kierunki swoich działań i planowane inwestycje, to na pewno radni będą popierać jego pomysły.

Bez wątpienia będziemy w niektórych sprawach się różnić, ale jestem przekonana, że jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko. Takie, które pozwoli nam i burmistrzowi jak najlepiej pracować na rzecz mieszkańców Rawy.

Po czteroletniej przerwie znów kieruje pani pracami rady. Chyba po raz pierwszy w historii naszej rady wiceprzewodniczącą została też kobieta, pani Małgorzata Rudniak. Jak układa się pań współpraca i czy także w Radzie Miasta „kobiety łagodzą obyczaje”?

Z cała pewnością kobiety łagodzą obyczaje. I choć szacunek powinniśmy mieć do każdego, przynajmniej ja taką zasadą w życiu się kieruję, to na pewno rozmowy w towarzystwie kobiet są dużo bardziej wyważone i spokojne.

Ja tej rady nigdy nie będę dzieliła, bo każdy człowiek jest równie ważny, bez względu na poglądy polityczne.

Prezydium rady faktycznie po raz pierwszy jest złożone z kobiet i ja się z tego powodu bardzo cieszę. Małgorzata Rudniak jest doświadczonym samorządowcem. Bez wątpienia będziemy się wspierać i wspólnie pracować na rzecz miasta i dobrej współpracy rady z burmistrzem.

W lutym czekają nas wybory uzupełniające do Rady Miasta, aby uzupełnić wakat w okręgu burmistrza Piotra Irli. Czeka nas kolejna ostra rywalizacja o ten jeden mandat?

Wybory uzupełniające do Rady Miasta Rawa Mazowiecka w okręgu nr 1 odbędą się 10 lutego. My, jako KWW Piotr Irla, wystawiamy swoją kandydatkę i jest to Cecylia Słodka. Osoba doskonale znana mieszkańcom Rawy Mazowieckiej, a przede wszystkim osiedla Jeżowska i okolicznych ulic.

Bez wątpienia wystąpi tu ostra rywalizacja, ale ostatecznie to wyborcy zadecydują, którego z kandydatów zechcą widzieć w składzie rady. Mam jednak nadzieję, że skoro mieszkańcy dotychczas wybierali do rady obecnego burmistrza Piotra Irlę, to teraz zaufają również naszej kandydatce, która kandyduje z poparcie burmistrza Irli. Przy większości w Radzie i poparciu burmistrza, cały czas mieszkającego na osiedlu Jeżowska, Cecylia Słodka będzie mogła efektywnie realizować swój program.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author