Categories Bez kategorii

Jak radzić sobie z uzależnieniami w rodzinie?

Rodzina to grupa ludzi, którzy są ze sobą spokrewnieni lub są ważni dla siebie i  decydują się na wspólne tworzenie trwałych więzi. Każda rodzina pełni ważną rolę w życiu jednostki, dlatego problemy jednego z członków wpływają na funkcjonowanie innych. W przypadku uzależnienia pojawiają się problemy z funkcjonowaniem, zrozumieniem, a finalnie osłabieniem relacji i pojawieniem się niechęci i dyskomfortu. Życie nadzieją czy izolacja od osoby uzależnionej nie jest rozwiązaniem długoterminowym. Jak więc radzić sobie w tak trudnej sytuacji?

 

Nie bój się prosić o pomoc

Radzenie sobie z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków leków dla każdego członka rodziny jest trudne, ale można sobie z nim radzić. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że uzależnienie jest chorobą i wymaga specjalistycznego leczenia. Tak samo w przypadku współuzależnienia poszukaj wsparcia dla siebie i innych członków rodziny, jeżeli tego potrzebują. Możesz skontaktować się z psychologiem, który zaproponuje odpowiednią indywidualną terapię lub wspomaganie środkami farmakologicznymi. Istnieją również grupy wsparcia dla bliskich osób uzależnionych. Sprawdź, czy gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania nie znajdują się ośrodki, które organizują regularne spotkania. Nie bój się prosić o pomoc! Skontaktuj się ze specjalistą w https://medjol.pl/https://medjol.pl/, który pomoże Ci przejść przez trudny etap w życiu, odpowiednie na wszystkie pytania i pomoże wypracować w sobie odpowiednie mechanizmy. Uzależnienie wpływa na całą rodzinę, ale można je leczyć. Pierwszym krokiem dla osoby uzależnionej od alkoholu jest decyzja o pójściu na odwyk (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-lodz). Praca nad ponownym odzyskaniem zaufania jest trudna, ale dawne więzi można wzmocnić na nowo.

Sięgnij po książki

Internet jest powszechnie uznawany za skarbnicę wiedzy, którą warto uzupełnić o naukowe publikacje. Czytanie książek może być pomocne w zrozumieniu mechanizmów uzależnienia i jego skutków, a także pomóc w radzeniu sobie z jego konsekwencjami. Wspomagają również w nauce zrozumienia nałogu i uczą jak okazać drugiej osobie wsparcie. W wielu przypadkach pomaga również w zachowaniu zdrowego dystansu osobom, których uzależnienie bliskich nie pozwala normalnie funkcjonować. W takim wypadku warto terapię uzupełnić o naukowe publikacje. Z powodzeniem znajdziesz również filmy czy podcasty o tej tematyce.

Po zakończeniu terapii porozmawiaj z osobą uzależnioną i wyjaśnij jej, jak jej nałóg wpływa na Ciebie i innych w rodzinie. Wyjaśnij, dlaczego czułeś się tak, a nie inaczej. W przypadku związków pomocna może być terapia dla par, na której można na nowo przepracować utracone relacje. Pamiętaj, że leczenie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, a niektóre osoby potrzebują kilku prób, zanim uda im się uwolnić od nałogu. Wsparcie jest istotne, ale nie będziesz w stanie go okazać, jeżeli sam/sama nie zadbasz o swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author