Categories Powiat

Letnie atrakcje dla dzieci w Łódzkiem

Trwają wakacje, a więc znajdujemy się w okresie roku, kiedy nasze dzieci oczekują od nas większej niż zazwyczaj inicjatywy. By ją wykazać, wcale nie musimy jechać nad morze, w góry, czy za granicę.

Łódzkie ma do zaoferowania mnóstwo świetnych propozycji, które do gustu przypadną nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom. Nieprzekonani? Po lekturze artykułu z pewnością zmienicie zdanie!

Port jachtowy Jeziorsko

Aby zażyć prawdziwie letnich szaleństw, polecamy wyjazd do Ostrowa Warckiego, gdzie znajduje się Port Jachtowy Jeziorsko. Wasze pociechy będą wniebowzięte liczbą tamtejszych atrakcji. Nad Jeziorskiem popływać można żaglówkami, skuterami wodnymi, motorówkami, czy kajakami. Na najbardziej odważne dzieciaki czeka natomiast kurs kitesurfingu, czyli sportu, który stanowi hybrydę windsurfingu, snowboardu i latania. Wizytówka Ostrowa Warckiego to miejsce idealne zarówno na dłuższy pobyt, jak i kilkugodzinny wypad.

Termy w Uniejowie

Zmieniamy lokalizację – z powiatu sieradzkiego przenosimy się do Uniejowa – jednak dalej zostajemy przy rozrywkach wodnych. A tych w Uniejowie zażyjemy oczywiście w termach, które z roku na rok zdobywają sobie coraz większy rozgłos w całej Polsce. W kontekście pobytu z dziećmi, Termy Uniejów mają tylko jedną wadę – milusińscy nie będą chcieli opuścić obiektu. Nie jest wykluczone, że nasza pociecha będzie chciała wymusić płaczem jeszcze jeden, ostatni zjazd zjeżdżalnią, albo ostatnie przejście wodną rzeką, która imituje warunki prawdziwego górskiego potoku. Choć możliwe jest też, że dziecko nic na nas nie będzie musiało wymuszać, gdyż sami zapragniemy zostać na terenie obiektu jak najdłużej. Walory rekreacyjno-lecznicze Term Uniejów są bowiem niezrównane, co potwierdzi każda osoba, która wzięła kąpiel w basenie solankowo-uzdrowiskowym, czy też uzupełniła w tężni solankowej roczne zapotrzebowanie na jod.

W ostatnich kilkunastu latach na prace budowlane związane z uniejowską wizytówką wydano blisko 200 milionów złotych. Znaczną część inwestycji – 125 milionów złotych – pokryły unijne dotacje.

Wakacje w powiecie rawskim

A jak spędzić dzień z dziećmi, nie wyściubiając nosa poza powiat rawski? Zaszczepiając im bakcyla historycznego! W Rawie Mazowieckiej znajduje się miejsce, które powinno być ku temu znakomitym narzędziem. Mowa oczywiście o kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, który w ostatnich latach przeszedł prace naprawcze. Budynek, któremu jeszcze niedawno groziło zawalenie, stał się prawdziwą wizytówką Rawy Mazowieckiej. A ponadto jest czymś więcej niż miejscem kultu religijnego. Na jego terenie działa bowiem również muzeum parafialne, a także Centrum Spotkań i Dialogu, które prowadzi działalność o charakterze kulturalnym i prospołecznym. Wśród działań Centrum można wyróżnić spotkania dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, warsztaty rękodzieła, warsztaty plastyczne oraz malarskie. Wszystkie pozytywne zmiany były warte dzięki przeprowadzeniu potężnej, wartej niespełna 22 miliony złotych inwestycji. Ponad 14,5 miliona tej sumy stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

A co ma wspólnego rawski kościół ze wspomnianym w poprzednim akapicie bakcylem historycznym? Oczywiście mnóstwo ważnych wydarzeń, których świątynia była świadkiem. Tylko w XX wieku w pobliżu kościoła trwały walki w ramach I oraz II wojny światowej. Podczas drugiego z konfliktów przy kościele ustanowiony był obóz jeniecki oraz żydowskie getto, na co warto w trakcie odwiedzin parafii zwrócić szczególną uwagę naszych pociech.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author