Categories Miasto

Mała Akademia Wakacyjna o. Jerzego Chrzanowskiego edukuje już po raz 24. [zdjęcia]

“Studenci” Małej Akademii Wakacyjnej 5. lipca br. rozpoczęli coroczny miesiąc edukacyjny pod kierunkiem o. Jerzego Chrzanowskiego i rawskich nauczycieli. To już po raz 24. dzieci uczyły się, bawiły i modliły w klasztorze ojców pasjonistów w Rawie Mazowieckiej. Tegoroczne zajęcia odbywały się pod hasłem “Boże dary odkrywamy i dobrze się odżywiamy”. Tematem wiodącym były słowa: Zdrowe odżywianie! Wiem, co jem!

Organizatorzy spotkań akademickich założyli sobie 3 ważne cele do realizacji:

  1. Odkrywamy Boże dary w przyrodzie.
  2. Poznajemy zdrowy styl życia.
  3. Uczymy się zdrowego odżywiania. Te założenia zostały ujęte w kilka formatów, gdzie dominował blok edukacyjny, spotkania formacyjne i zajęcia rekreacyjno-wyjazdowe. Cała tematyka zajęć została zaplanowana jako przekaz w formie zabawy, rekreacji, modlitwy, wspólnego odkrywania darów Bożych w przyrodzie i właściwego z nich korzystania.

W roku bieżącym dzieci dowiedziały się co to znaczy dobre, zdrowe odżywianie, po co pić wodę, dlaczego warto jeść ryby, jaka moc ukryta jest w warzywach, jakie są wartości owoców, abc witamin, jaka jest piramida zdrowia, co to znaczy zdrowy styl życia i odżywiania. Wszystkie te zagadnienia ujęte w poglądowe, inspirujące przekazy dostarczyły nie tylko wiedzy, ale i ciekawie spędzonych wakacyjnych dni. Zapewniły interesująco zagospodarowany czas wolny i wspólne, radosne doznawanie opieki Bożej, przeżywanie piękna modlitwy.

Były również wyprawy poza salki szkoleniowe. Uczestnicy odwiedzili teren wokół Rawki, zamku ( spacer wśród przyrody), złożyły wizytę w Miejskiej Bibliotece dla Dzieci , gdzie poznawały literaturę o zdrowym odżywianiu – za pozwoleniem p. dyrektora powstała mini biblioteczka z książeczkami o tematyce religijnej, które podarowały dzieci. Półeczki strzeże zaczytany aniołek, z kolei dar ojca Jerzego.

Wspaniałym zakończeniem wypraw rekreacyjnych był wyjazd na działkę państwa Karalusów – niedaleko Rawy. Uczestników, do okolic Głuchowa przywozili swoimi samochodami rodzice, dalej dzieci maszerowały pieszo wśród pól i zbóż – po drodze pan Karalus pomagał rozpoznawać drzewa, gatunki zbóż i ziół. Kiedy grupa była już na działce, jej właściciel oprowadził po terenie przedstawiając oryginalne gatunki drzew i krzewów. Dzieci zobaczyły także budki lęgowe ptaków, dowiedziały się o roślinach ,które są ważne zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi.

Potem w malutkim kościółeczku zbudowanym ze stelażu porośniętym jeżynami i winogronem dzieci modliły się i śpiewały pieśni modlitewne przy akompaniamencie dźwięków gitary, na której przygrywała p. Edyta Kłos, nauczycielka przedszkola nr 2. Następnie głos miały wyłącznie dzieci. Recytowały przygotowane przez siebie wierszyki o dobrym jedzeniu, zdrowiu i witaminach. Interesującą wyprawę zakończył pożywny poczęstunek.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie państwa Jana i Marii Karalusów, którzy już nie po raz pierwszy gratisowo udostępniają teren działki na zajęcia Małej Akademii. Dawka wiedzy przyrodniczej przekazywana dzieciom przez pana Karalusa i świetna rekreacja wśród zieleni to niezastąpiony i wyczekiwany element każdej wyprawy w plener małych ” studentów”.

Piątek 22 lipca był ostatnim dniem zajęć , spotkanie w klasztorze było wypełnione nie tylko wzruszeniem pożegnania , ale i radością ze świetnie zorganizowanego dnia.

Mamy przygotowały słodkie “co nieco”, mali studenci otrzymali kolorowe dyplomy ukończenia Akademii, a wspólnie wypuszczone w niebo balony przypieczętowały uroczystość. Oczywiście , nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Indywidualne błogosławieństwo każde z dzieci otrzymało podczas uroczystej mszy św. dla dzieci i rodziców w niedzielę 24. lipca.

W tym roku w zajęciach Akademii uczestniczyło 37 dzieci w różnym wieku. Dominowali uczniowie szkół podstawowych, sporo było też przedszkolaków. Uczestnicy spotkań chętnie brali udział w zajęciach Małej Akademii, bo od lat cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem i sympatią. Zadowoleni są również rodzice i bez obawy zostawiają swoje pociechy pod opieką edukacyjną ojca Jerzego i nauczycieli prowadzących, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i wiedzę na potrzeby Akademii. Warto przedstawić kadrę pedagogiczną Małej Akademii, jako że swój wakacyjny miesiąc nauczyciele podarowali dzieciom wspierając wartościową ideę działania dla dobra rodzin i lokalnej społeczności.

P. Bożena Socha -SP nr 2 (Rawa Maz.), P. Edyta Kłos – Przedszkole nr 2(Rawa Maz.), P. Jolanta Lipska – SP nr 2(Rawa Maz.), P.Aneta Miśkiewicz – SP nr 2 i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W.S Reymonta(Rawa Maz.), P. Maria Sobczak – SP nr 4(Rawa Maz), P. Edyta Staszewska – SP nr 2(Rawa Maz.),P. Teresa Majcher – Przedszkole nr 1( Rawa Maz.), P. Barbara Machałowska – Przedszkole nr 2(Rawa Maz. i SP Regnów), P. Bogusława Grzelczyk – SP nr 2 i Przedszkole nr 1( Rawa Maz.), P.Katarzyna Vecernik – SP Pukinin, O. Jerzy Chrzanowski.

Podziękowania dla wszystkich osób wspomagających to cenne przedsięwzięcie, jakim jest Mała Akademia Wakacyjna, są zamieszczone w gablocie przy Małym Kościółku.
Następny “Gaudeamus” za rok – według planów ojca Jerzego, inicjatora i głównego organizatora wydarzeń . Dzieci i rodzice już na to czekają, cieszą się perspektywą wartościowych zajęć ,a rodzice gwarancją dobrze zorganizowanego, kształcącego wypoczynku swych pociech.

Barbara Kalinowska

REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author