Categories Powiat

Matysiak: Najważniejsze, aby szpital mógł istnieć w Rawie i świadczyć usługi dla pacjentów

Siedem firm chce budować nowy blok operacyjny rawskiego szpitala. Najtańsza oferta opiewa na prawie 17 mln zł – najdroższa na ponad 27 mln zł. Władze powiatu najprawdopodobniej wyłonią wykonawcę w najbliższych tygodniach. Starostę Józefa Matysiaka zapytaliśmy o planowaną inwestycję w kontekście rozważanej centralizacji polskiego szpitalnictwa.

Przeczytaj: Konkurs literacki dla dzieci, młodzieży i dorosłych>>>

Powiat rawski przygotowuje się do rozstrzygnięcia przetargu na budowę bloku operacyjnego i modernizację szpitala (więcej na temat budowy bloku operacyjnego pisaliśmy tutaj), a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad strategią restrukturyzacji polskiego szpitalnictwa połączonej z centralizacją sektora i przekształceniami właścicielskimi. Minister Niedzielski potwierdza, że jako pierwsze restrukturyzacji najpewniej poddane zostaną szpitale powiatowe.

Józef Matysiak, starosta powiatu rawskiego:

Działanie, które podejmujemy, ma przede wszystkim poprawić dostępność mieszkańców powiatu rawskiego i okolicznych miejscowości do usług medycznych na wysokim i konkurencyjnym poziomie.

W moim przekonaniu kwestia tego, kto jest lub w przyszłości będzie organem prowadzącym dla rawskiego szpitala, jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze, aby szpital mógł istnieć w Rawie Mazowieckiej i świadczyć usługi dla pacjentów. Jak pokazują statystyki, kontrakt z NFZ, choćby chirurgia, realizowany jest na poziomie 130 proc. Oznacza to, że są pacjenci, którzy chcą i potrzebują się leczyć w naszym szpitalu, możliwie blisko miejsca swojego zamieszkania.

Budowa nowego bloku operacyjnego poprawi też komfort pracy personelu medycznego. Jestem przekonany, że w nowym budynku odpowiednio wyposażonym w nowoczesny sprzęt będą chcieli pracować specjaliści, świadczący opiekę medyczną na najwyższym poziomie.

Nowoczesny blok operacyjny z nowym sprzętem i wykwalifikowanym personelem na pewno sprawi, że jeszcze więcej pacjentów będzie korzystać z oferty szpitala.

Warto przypomnieć, że w myśl Konstytucji to państwo polskie odpowiada za system opieki zdrowotnej. My, jako samorząd, wspieramy funkcjonowanie tego systemu. Bez wsparcia w wysokości niemal 30 mln zł, które samorząd powiatowy dołożył już do funkcjonowania szpitala, prawdopodobnie by on już nie istniał i nie świadczył usług dla mieszkańców.

Samorządy z terenu naszego powiatu zadeklarowały, że pomogą w budowie bloku operacyjnego – w tym miasto Rawa Mazowiecka. Warto podkreślić, że dopiero burmistrz Piotr Irla i obecna Rada Miasta od początku tej kadencji realnie wspierają funkcjonowanie szpitala.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author