Categories Powiat Rawski

Nowy pawilon z trzema salami operacyjnymi przy rawskim szpitalu i modernizacja dwóch budynków

To będzie największa w historii rozbudowa SP ZOZ im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Placówka powiększy się aż o trzy, w pełni wyposażone budynki: jeden nowy oraz dwa gruntownie wyremontowane, obecnie nieużywane. Prace ruszą jeszcze w tym roku, w lutym mija termin składania ofert.

Publikacja książkowa o ponad 40 rawskich sportowcach. Zobacz o kim piszemy i gdzie kupić publikację>>>

Wielki remont, dwa zadania

W istocie na terenie SPZOZ obywać się będą dwa fronty robót. Na pierwszym powstanie całkowicie nowy pawilon z wyposażeniem. Drugi to termomodernizacja dwóch nieużywanych obecnie budynków znajdujących się na terenie placówki. Termomodernizacja zaś pozwoli „de facto” przywrócić je do funkcjonowania na potrzeby szpitala. W sumie więc SPZOZ w Rawie powiększy się o trzy budynki.

Co będzie w nowym pawilonie?

Tak będzie wyglądał nowy pawilon szpitala w Rawie z trzema salami operacyjnymi (wizualizacja).

Znajdą się w nim trzy nowoczesne sale operacyjne: chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna oraz ortopedyczna. Ta ostatnia wyposażona zostanie w wydzieloną salę dla aparatu RTG typu ramię C, dzięki któremu chirurg może na bieżąco ocenić, czy operacja ortopedyczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto w nowym budynku umieszczone będą: Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, sala wybudzeń po operacjach, izolatka oraz sterylizatornia dla całego szpitala. Na budowę całości przewidziano 18 miesięcy od momentu startu prac.

Co znajdzie się w dwóch budynkach zmodernizowanych?

Oba budynki przejdą gruntowną odnowę. Zaplanowano m.in. remont dachu, wymianę podłóg i okien, pełne ocieplenie, budowę kotłowni gazowej, która ogrzeje pomieszczenia, a także montaż paneli fotowoltaicznych produkujących prąd na potrzeby SPZOZ. W jednym budynku szpital planuje umieścić wszystkie poradnie i gabinety specjalistyczne w jednym miejscu, drugi zagospodarowany zostanie na potrzeby nowego oddziału rehabilitacji. Prace mają skończyć się w ostatnim kwartale tego roku.

Co to wszystko oznacza dla pacjenta?

Szpital będzie miał trzy, nowoczesne, spełniające wszystkie wyśrubowane normy sale operacyjne z nowoczesnym sprzętem i pełnym zapleczem co przede wszystkim pozwoli wykonywać więcej zabiegów, a tym samym leczyć więcej mieszkańców powiatu rawskiego. Z kolei zgrupowanie poradni specjalistycznych w jednym miejscu ułatwi dotarcie do lekarza. Z pomocy lekarzy specjalistów korzysta wielu seniorów, którzy po modernizacji bez trudu odnajdą odpowiedni gabinet. Ułatwi to także prace personelowi szpitala. W planach jest poszerzenie działalności rehabilitacji, tak aby opiekowała się większą liczbą pacjentów.

– Można powiedzieć w przenośni, że mamy za sobą długą i niełatwą drogę, przypomnę, że dokładnie trzy lata temu los placówki wisiał na włosku – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Tymczasem przy stałym wsparciu starostwa poszerzamy ofertę medyczną dla mieszkańców, obsługujemy już średnio cztery tysiące pacjentów rocznie. Planowana rozbudowa podniesie nasz szpital na bardzo wysoki poziom, z czego przecież skorzystają mieszkańcy całego powiatu. Sami, jako placówka, byśmy tego nie dokonali. Bez wsparcia finansowego starostwa, nie stanęlibyśmy, jak dziś, na progu tak wielkiej inwestycji.

Zobacz nowe bloki Rawsko Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Mszczonowskiej i Białej w Rawie Mazowieckiej (kliknij i pobierz)

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author