Categories Powiat

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla ks. Bogumiła Karpa

– Kiedy całkiem niedawno pan starosta objawił mi informację o przyznaniu mi medalu, myślałem, że podejdę do tego po męsku, ale jestem bardzo wzruszony – powiedział ks. Bogumił Karp, po uroczystym wręczeniu mu przez wicewojewodę łódzkiego brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

– W imieniu władz powiatu rawskiego zwróciłem się do wojewody łódzkiego z prośbą o wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” naszemu proboszczowi księdzu dziekanowi Bogumiłowi Karpowi – poinformował podczas Spotkania Wigilijnego Józef Matysiak, starosta powiatu rawskiego. – Chciałbym podziękować wojewodzie za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i ministrowi za przyznanie odznaczenia.

Medal ks. Bogumiłowi Karpowi został przyznany za rewitalizację kościoła i pojezuickiego kolegium. “Jest inicjatorem i realizatorem niezwykle trudnego, ale jakże ważnego dla społeczności Rawy Mazowieckiej i całej Ziemi Rawskiej projektu pn. “Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Rawie Mazowieckiej” w celu rozszerzenia oferty kulturalnej parafii” – napisano we wniosku do ministra.

Podkreślono również, że przeprowadzenie prac o wartości ok. 22 mln zł były możliwe dzięki “ogromnemu zaangażowaniu i determinacji księdza proboszcza w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Zabytkowe obiekty stanowią nasze wspólne dziedzictwo narodowe. Obiekty sakralne, dzięki przeprowadzonym pracom uzyskały drugą młodość. Będą służyły nam i wielu następnym pokoleniom, dając świadectwo naszej kultury i tożsamości narodowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje też fakt, że prowadząc tak szeroki i trudny realizacyjnie zakres prac, pamiętano o osobach niepełnosprawnych, dostosowując budynki do ich potrzeb”.

– We wniosku o przyznanie tego zaszczytnego medalu uderzyło mnie jedno sformułowanie “tytaniczna praca”. I faktycznie zamyka ono cały opis tego, co się wydarzyło za sprawą księdza dziekana. To była tytaniczna praca: pozyskać taką kwotę, odpowiednio przygotować wniosek, a następnie cały projekt zrealizować – mówił wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra, który wręczył ks. Karpowi medal. – Jest to brązowy medal, mam nadzieję, że za 5 lat będziemy się mogli spotkać w podobnych okolicznościach, aby wręczyć księdzu dziekanowi srebrny medal, czego serdecznie zarówno księdzu jak i mieszkańcom życzę. Znając księdza dziekana jestem przekonany, że jest to całkiem realne – podkreślił wojewoda.

– Jestem ogromnie wzruszony. Dziękuje za dobre słowa panu wojewodzie. Proszę przekazać moje podziękowania panu ministrowi. Dziękuję także panu staroście, że zechciał dostrzec ten mój trud i wysiłek oraz wystąpić o przyznanie tego medalu, bo to z jego inicjatywy. Mam świadomość, ze ta praca, choć przeze mnie koordynowana, to zasługa bardzo wielu osób, którym się ten medal należy i myślę, że przede wszystkim on spocznie przy św. Józefie, który był orędownikiem naszych prac – podziękował ks. Bogumił Karp.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author