Categories Powiat

Podsumowanie 2020 r. w SP ZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

W normalnych warunkach, 2020 w SP ZOZ im. św. Ducha zostałby zapamiętany jako rok, w którym wprowadzono nowatorskie metody lecznicze, odzyskano wszystkie budynki szpitala, w tym laboratorium analityczne, oraz kupiono nowoczesny sprzęt dla placówki. Przejdzie jednak do historii raczej jako rok koronawirusa i choroby COVID-19, którą wywołuje.

Liczba pacjentów

Podobnie jak wszystkie placówki służby zdrowia w Polsce, SP ZOZ im. św. Ducha zanotował wprawdzie nieznaczny, ale jednak spadek pacjentów. Przez 12 miesięcy przyjęto bowiem około 4000 tysiące pacjentów, o 200 mniej niż w roku 2019. To także „efekt koronawirusa”, a raczej strachu przed nim, na który dodatkowo nałożyły się na to wiosenny i jesienny lockdown. Wielu pacjentów w 2020 po prostu omijało gabinety lekarskie.

– To bardzo niepokojące zjawisko – mówi Małgorzata Leszczyńska. – Przecież z powodu epidemii inne choroby nie zniknęły. Apelujemy więc do ludzi, aby nie lekceważyli objawów, badali się i leczyli u specjalistów. Wiele chorób można z powodzeniem wyleczyć pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie trafi się do specjalisty. Powtarzam to zawsze, że w naszych przychodniach staramy się ściśle przestrzegać procedur bezpieczeństwa właśnie po to, aby ludzie nie rezygnowali z pomocy medycznej.

Oddział zakaźny

Jesienią, w odpowiedzi na drugą falę epidemii, na podstawie decyzji Wojewody Łódzkiego w rawskim szpitalu otwarto, a potem powiększono oddział dla chorych na COVID – 19. W ciągu trzech ostatnich miesięcy roku w szpitalu przyjęto 90 pacjentów z powiatu rawskiego z powikłaniami wywoływanymi koronawirusem. Na szczęście zdecydowana większość wróciła do zdrowia.

Nowe metody lecznicze

Mimo trudności związanych z epidemią szpital wdrożył nowe metody leczenia. Wykonano pierwszą w województwie łódzkim operację prostaty innowacyjną metodą HoLEP, wykorzystującą laser holmowy wysokiej mocy. Metoda jest o wiele korzystniejsza dla pacjentów od chirurgicznego i endoskopowego sposobu leczenia przerostu prostaty. Pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort po zabiegu i już po 24 godzinach wraca do domu.

W lutym szpital rozszerzył swą ofertę o chirurgię ręki. Nieco później w Rawie zaczęto leczyć schorzenia układu moczowo-płciowego: kamicę, przerost prostaty, nowotwór nerki i pęcherza moczowego. Placówka uruchomiła bowiem wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt urologię.

Po zdrowie z unią

Szpital w mijającym roku uruchomił dwa duże otwarte programy zdrowotne, na które fundusze przekazała Unia Europejska. Program w „Zdrowym ciele – zdrowy duch” przeznaczony jest dla osób z nadwagą i obejmuje m. in. stałą opiekę dietetyka, grupowe i indywidualne zajęcia z psychologiem, medyczne badania diagnostyczne, zajęcia fitness. Z kolei z drugiego, otwartego programu badań bezpłatnych badań profilaktycznych raka jelita grubego korzystają mieszkańców z powiatów: skierniewickiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego – ponieważ tam nie ma takich możliwości. Oba programy potrwają jeszcze przez rok.

Teleopieka dla seniora

200 osób samotnych, seniorów, chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych z Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego otrzymało specjalne opaski, które przez 24 godziny na dobę monitorują ich zdrowie. Rekrutacja do programu teleopieki, który koordynuje SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej ruszyła w październiku. W szpitalu powstało centrum dowodzenia, gdzie służby medyczne non stop kontrolują stan zdrowia pacjentów. Środki na wdrożenie programu pochodzą także z Unii Europejskiej oraz poszczególnych samorządów.

Wielka pomoc w trudnym czasie od mieszkańców…

– Przez cały ten arcytrudny rok spotykaliśmy się z niesłabnącym wsparciem firm i mieszkańców naszego powiatu – mówi Małgorzata Leszczyńska. – Trafiały do nas maseczki, rękawiczki, środki czystości, jedzenie dla personelu i pacjentów. Na specjalnie uruchomione wespół z fundacją „Obudźmy nadzieję” konto rawianie przekazali aż 80 tysięcy złotych. Paradoksalnie właśnie podczas epidemii spotkaliśmy się z ogromną falą zrozumienia i pomocy.

Za te pieniądze udało się kupić respirator, czyli sprzęt najwyższej potrzeby w czasie epidemii, 2 aparaty do monitorowania tętna płodu, 19 kombinezonów dla personelu do walki z koronawirusem, 16 reduktorów tlenu, 2 ssaki na blok operacyjny, aparat EKG, sondę do aparatu USG.

… i władz poszczególnych gmin

dzięki którym w szpitalu przybyło 30 nowych łóżek dla pacjentów i nowoczesny stół operacyjny. Placówkę wsparły władze miasta i gminy Rawa Mazowiecka, gminy ościenne oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W drugiej połowie roku szpital zaapelował o wsparcie w tym zakresie, a jego apel spotkały się z pozytywnym odzewem. – Dziękujemy za okazaną pomoc, to dla nas bardzo cenne wsparcie – mówi Małgorzata Leszczyńska.

2020 – rok wielkich wyzwań

Skali tegorocznych wydarzeń 12 miesięcy temu nie spodziewał się nikt. – Kilka tygodni przed epidemią zorganizowaliśmy białą niedzielę z całym wachlarzem bezpłatnych badań i otwartymi drzwiami do naszych gabinetów lekarzy specjalistów. Pamiętam jak ogromnie cieszyła nas wówczas wysoka frekwencja, to, że udało się dotrzeć do tylu naszych mieszkańców. Życzylibyśmy sobie wrócić do tych normalnych czasów jak najszybciej – mówi Małgorzata Leszczyńska.

*Materiał powstał przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Rawie Mazowieckiej.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author