Categories Miasto

Problem z wyborem firmy odbierającej odpady. Czy wzrosną ceny za wywóz śmieci niesegregowanych?

Miasto unieważniło już jeden przetarg mający wyłonić firmę odbierającą śmieci. Powodem były zbyt wysokie oczekiwania finansowe firm chcących realizować to zadanie. Niewykluczone, że podobny los czeka i drugi przetarg. Jeśli nie uda się wybrać wykonawcy na dotychczasowych warunkach finansowych w Rawie wzrosną stawki za śmieci – głównie niesegregowane.

Rawa Mazowiecka należy do miast, w których ceny za wywóz odpadów należą do jednych z niższych w regionie. Aktualnie za odpady segregowane płacimy 7,50 zł od osoby, a za niesegregowane 12 zł. W Tomaszowie Mazowieckim jest to odpowiednio 9 i 15 zł, a w Skierniewicach 8,5 i 17 zł.

Niestety firmy, które zajmują się wywozem śmieci, nie chcą podpisać z miastem umów na dotychczasowych warunkach finansowych. Jeśli w drugim przetargu nie uda się wyłonić wykonawcy, trzeba będzie podnieść stawki za wywóz śmieci, ale jak zapowiada burmistrz, osoby które śmieci segregują praktycznie nie odczują podwyżek.

Robimy wszystko co możliwe, aby wybrać odbiorcę odpadów na dotychczasowych warunkach i nie podnosić cen. Wiele jednak wskazuje, że będzie to niezwykle trudne – przyznaje burmistrz Piotr Irla w rozmowie z portalem KochamRawe.pl – Jeśli cenę za wywóz odpadów trzeba będzie podnieść, to podwyżki odczują przede wszystkim osoby, które śmieci nie segregują. Wyższymi opłatami za wywóz odpadów niesegregowanych, będziemy starali się zmotywować mieszkańców do segregacji – wyjaśnia burmistrz.

Władze miasta zapowiadają, że zostaną zwiększone kontrole zarówno na osiedlach jak i firm oddających śmieci. Kontrolerzy sprawdzą, czy mieszkańcy faktycznie wywiązują się z zadeklarowanej segregacji, a także czy przedsiębiorcy mają podpisane umowy na wywóz śmieci. – Firma zajmująca się odbiorem odpadów zgłasza nam, że wiele osób prowadzących działalność gospodarczą oddaje odpady jako osoby fizyczne, a jest oczywiste, że zazwyczaj produkują ich dużo więcej niż gospodarstwa domowego – tłumaczy burmistrz.

Jeśli do podwyżek cen za wywóz śmieci w ogóle dojdzie, to nie wcześniej niż późną wiosną. Władze miasta zapewniają, że podwyższa za wywóz odpadów segregowanych nie powinna przekroczyć 1 zł. Podwyżki za odbiór śmieci niesegregowanych mogą być dużo bardziej dotkliwe.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author