Categories Miasto

Prokuratura umorzyła postępowanie i oczyściła Teresę Pietrzak z wszystkich zarzutów

Prokuratura przez cztery lata badała zarzuty działania na szkodę RTBS-u stawiane Teresie Pietrzak, przez jej następcę Leszka Trębskiego. Ostatecznie Prokuratura Regionalna w Łodzi nie dopatrzyła się popełnienia przestępstw i wszystkie sprawy umorzyła. Sprawa nigdy nie trafiła do sądu.

Leszek Trębski, były prezes Rawskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, powołany na to stanowisko przez byłego burmistrza Rawy – Dariusza Misztala, złożył do prokuratury kilka doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przez swoją poprzedniczkę – Teresę Pietrzak.

Zarzuty dotyczyły przede wszystkim działania na szkodę spółki poprzez podpisywanie niekorzystnych dla RTBS-u umów, głównie na budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych po zawyżonych cenach w Rawie (przy ul. Zatylnej, Browarnej, Pl. Piłsudskiego, os. Solidarności) i Białej Rawskiej przy ul. Mickiewicza. W zamian za zawieranie tych niekorzystnych umów, Teresa Pietrzak miała czerpać korzyści majątkowe lub przynajmniej otrzymywać obietnicę, że takie otrzyma.

Ostatecznie Prokuratura Regionalna w Łodzi uznała, że firmy były wybierane na warunkach rynkowych, a Teresa Pietrzak ani nie przyjmowała łapówek w zamian za podpisywanie z nimi umów, ani się ich nie domagała.

– Ani miasto jako właściciel, ani spółka RTBS nie próbowaliśmy wycofywać tych doniesień. Takie postanowienie wydał sam prokurator uznając, że działania Teresy Pietrzak nie miały charakteru przestępczego, czyli żaden z zarzutów się nie potwierdził a prawo nie zostało złamane – podkreśla Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Burmistrz, opierając się na dokumentach, które otrzymał z prokuratury wraz z informacją o umorzeniu wszystkich postępowań przeciw Teresie Pietrzak, uznaje, że charakter tych spraw miał przede wszystkim na celu zdyskredytowanie byłej prezes Rawskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w oczach opinii publicznej, co skutecznie starano się robić w czasie minionej kadencji samorządu.

Od lewej: Zbigniew Karpiński (były doradca burmistrza Misztala), Dariusz Misztal, Leszek Trębski (były prezes RTBS).
Od lewej: Zbigniew Karpiński (były doradca burmistrza Misztala), Dariusz Misztal, Leszek Trębski (były prezes RTBS).

Warto przypomnieć, że w minionych czterech latach, kiedy prezesem RTBS-u był skierniewiczanin – Leszek Trębski (odwołany ze stanowiska przez Piotra Irlę), spółka samodzielnie nie wybudowała żadnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Jedynie dokończono i oddano do użytku blok na os. Solidarności, którego budowę rozpoczęła Teresa Pietrzak i wybudowano blok socjalny przy ul. Mszczonowskiej, jednak w tym przypadku RTBS był tylko inwestorem zastępczym, działając na zlecenie i w imieniu miasta. Budowa kolejnego bloku socjalnego rozpocznie się w tym roku.

PRZECZYTAJ: Konkurs literacki dla uczniów rawskich szkół>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author