Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Rawa przyjęła rodzinę repatriantów, których przodkowie zostali wywiezieni do Kazachstanu

Czteroosobowa rodzina Skakovskich od miesiąca mieszka już w Rawie Mazowieckiej, ale dopiero podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka zostali oficjalnie przedstawieni i powitani przez władze miasta. Repatrianci są Polakami, których przodkowie zostali wywiezieni do Kazachstanu.

– W 2017 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o przyjęciu repatriantów do naszego miasta. Formalności trwały długo, ale dziś, gościmy w naszym mieście Polaków, których los rzucił na tereny byłego ZSRR – mówił Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. – Życzę państwu, abyście w Rawie odnaleźli przyjaciół, aby Rawa była dla Was przyjazna i aby żyło wam się lepiej niż dotychczas – dodał włodarz naszego miasta witając rodzinę Skakovskich.

Podczas sesji Aleksei Skakovskii przypomniał trudne losy swojej rodziny. W 1936 roku jego pradziadkowie zostali rozstrzelani na oczach swojej wówczas 8-letniej córki, babci naszego repatriant, a ona sama została wywieziona do Kazachstanu. Na miejscu pozostała jej młodsza siostra. Siostry spotkały się dopiero po 70 latach. W Kazachstanie babcię Alekseja przygarnęła nowa rodzina, ale i ich po pewnym czasie rozstrzelano.

– Z tego co wiem z opowieści, babcia i dziadek starli się do Polski wrócić, ale nigdy im się to nie udało. Później takie starania czynił mój tata. Organizował Polonię. Rodzice przeprowadzili się do Obwodu Kaliningradzkiego, aby być bliżej Polski i podszkolić język. Później na Białoruś, gdzie mój brat skończył polskie gimnazjum. Ale zawsze brakowało tego ostatniego kroku – wspomina Aleksei Skakovskii.

– Cała rodzina z Kazachstanu i z Rosji patrzy teraz na nas z podziwem, że udało nam się przyjechać do Polski, że mamy tu załatwione wszelkie formalności, mamy gdzie mieszkać i będziemy mieli pracę. Że zostaliśmy tak serdecznie przyjęci i możemy czuć się jak u siebie, w ojczyźnie, której nigdy tak naprawdę nie mieliśmy – podkreśla Skakovskii.

Nasi repatrianci to rodzina, która dotychczas zamieszkiwała w Federacji Rosyjskiej. Aleksei Skakovskii ur. 1981 r., żona Evgeniia Skakovskaia ur. 1984 r., oraz dzieci Ilia Skakovskii ur. 2013 – syn i córka Anastasiia Skakovskaia ur. 2016 r. Aleksiei posiada wykształcenie wyższe, jest teologiem, pracował jako sekretarz i tłumacz w instytucji kościelnej w Kazachstanie – tłumacz w języku polskim, rosyjskim i włoskim. Język polski zna biegle w mowie i w piśmie.

Evgeniia również ma wyższe wykształcenie. Pracowała jako nauczyciel języka rosyjskiego i jako psycholog. Dobrze zna język polski, posługuje się również językiem angielskim i włoskim.

Zobacz wideo na facebook.com/kochamrawe

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author