Skromne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w powiecie rawskim

Przedstawiciele samorządów z powiatu rawskiego ze sztandarami 3 maja wezmą udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Mieszkańcy Rawy i powiatu rawskiego będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości poprzez transmisję on-line. Dowiedz się więcej o Konstytucji 3 maja i udziale rawian w Sejmie Wielkim.
Zapraszamy na transmisję Mszy św., która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny 3 maja, o godz. 10.00 w kościele pw. NP NMP w Rawie. Z inicjatywy burmistrza Rawy Piotra Irli, Przewodniczącej Rady Miasta Grażyny Dębskiej, starosty Józefa Matysiaka i wójta gminy Rawa Mazowiecka Michała Michalika we Mszy św. wezmą udział wszyscy przedstawiciele samorządów z powiatu rawskiego. Będą również obecni chorążowie ze sztandarami.
Transmisję Mszy św. zapewni parafia pw. NP NMP na swoim profilu facebookowym https://pl-pl.facebook.com/rawaduzykosciol. Zachęcamy Państwa do udziału on-line w uroczystości 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Kontekst historyczny i rolę rawian w dziele reformatorskim Sejmu Czteroletniego przypomina dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej – Marcin Broniarczyk.
Konstytucja 3 maja
W ostatniej dekadzie osiemnastego wieku nasz kraj był pogrążony w kryzysie, targany problemami wewnętrznymi i uwikłany we wpływy obcych mocarstw. Nasi przodkowie, w obliczu nadciągającej katastrofy zagrażającej istnieniu niepodległego państwa polskiego, podjęli ostateczną próbę naprawy państwa, czego miano dokonać na sejmie, który przeszedł do historii jako Sejm Wielki lub Sejm Czteroletni (1788-1792).
Zdecydowano się podjąć działania reformatorskie, których znaczenie – niestety, jak się okazało w dużej mierze symboliczne – ale jakże doniosłe, stało się symbolem zjednoczenia ponad politycznymi podziałami. Największym dziełem Sejmu Wielkiego była Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 r. Była to druga na świecie (po amerykańskiej), a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Stanowiła ona efekt dążeń reformatorskich i próbę naprawy państwa po I rozbiorze.
Nowoczesna jak na tamte czasy, niosła wiele rozwiązań zdecydowanie usprawniających funkcjonowanie państwa. Wprowadzała między innymi trójpodział władzy, scentralizowała je likwidując odrębność Korony i Litwy, znosiła szkodliwe liberum veto (czyli zrywanie sejmów na skutek sprzeciwu pojedynczego posła), zaś decyzje miały być podejmowane zwykłą większością głosów. Rozszerzono prawa mieszczan, chłopów wzięto pod opiekę prawa i rządu krajowego.
Rawianie na Sejmie Wielkim
Swój udział w tym wielkim dziele mieli również przedstawiciele naszej rawskiej małej ojczyzny. Posłami na Sejm Wielki z województwa rawskiego byli: Grzegorz Grotowski i Stanisław Wojczyński. Z kolei przedstawiciele rawskiego mieszczaństwa: ławnik Paweł Jaszewski i radny miejski Józef Jagodziński brali udział – jako przedstawiciele Rawy – w delegacji miast i podpisali Akt Zjednoczenia Miast, który miał pchnąć na nowe tory zaniedbywaną od wieków sprawę miejską i stworzyć dla miast i mieszczaństwa nowe możliwości rozwoju.
Mimo, że uchwalenie Konstytucji 3 maja z jej reformatorskimi założeniami nie zdołały ocalić bytu I Rzeczypospolitej, to jednak sama ustawa stała się symbolem wolności, postępowego myślenia oraz troski o los państwa. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia obchodzimy ustanowione w 1919 i ponownie w 1990 roku Narodowe Święto 3 maja.
Biało-Czerwona
Na mocy ustawy sejmowej z 20 lutego 2004 r. obchodzimy 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak mówi ustawa: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”. Kolor biały jest związany z godłem i symbolizuje biel orła, a zarazem istotne wartości takie jak dobro, czystość i szlachetność. Kolor czerwony to w heraldyce symbol męstwa, odwagi i waleczności. Jest także oznaką majestatu i dostojeństwa.
Już w okresie przedrozbiorowym kolory te były popularne i widniały między innymi na chorągwiach rycerskich i proporcach wojska polskiego. Jak mówi dalej ustawa: „Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. Flaga państwowa występuje również w wersji z godłem umieszczonym pośrodku białego pasa.