Categories Miasto

Czy dzieci z Rawy wrócą do żłobka i przedszkoli? Prawdopodobnie jeszcze nie w najbliższych dniach

W Rawie ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, czy i kiedy dzieci wrócą do przedszkoli. Prawdopodobnie nie nastąpi to jeszcze 6 maja. – Jedno jest pewne, nie będę się spieszył z podejmowaniem decyzji, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie rawian – mówi w rozmowie z KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Przy zachowaniu szczególnych ostrożności i reżimu sanitarnego rząd pozwolił już 6 maja otworzyć żłobki i przedszkola. Decyzję o ich otwarciu, a także odpowiedzialność za ewentualne zachorowania i wprowadzenie zagrożenia epidemiologicznego, pozostawił samorządom. Znaczna część dużych polskich samorządów już oświadczyła, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony dzieciom, dlatego jeszcze 6 maja swoich placówek nie otworzy.

Czy Rawa Mazowiecka otworzy przedszkola i żłobek?

4 maja ma odbyć się spotkanie burmistrza Rawy z dyrektorami rawskich placówek oświatowych. Trwają również konsultacje z rawskim Sanepidem. Dopiero po zebraniu pełnych informacji i omówieniu szczegółów funkcjonowania placówek w warunkach epidemii, zapadną decyzje co do terminu otwarcia żłobka i przedszkoli oraz zasad prowadzenia zajęć.

– Jestem zaskoczony decyzją rządu – mówi w rozmowie z KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. – Z jednej strony drakońskie restrykcje, jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, nawet tam gdzie jesteśmy sami, a z drugiej strony otwarcie żłobków i przedszkoli. Rząd podjął decyzję o zamknięciu tych obiektów, gdy zachorowalność była dużo mniejsza, a teraz, gdy jesteśmy w apogeum pandmii daje samorządom uprawnienia do decydowania o ich otwarciu – dodaje.

Burmistrz prosi o szczegółowe informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie miasta

Burmistrz Irla zwraca uwagę, że to rząd zatrudnia ekspertów i ma dostęp do pełnych informacji o faktycznej liczbie chorych oraz rozprzestrzenianiu się koronawirusa na obszarze całego kraju, a także w poszczególnych miastach. Samorządy takie wiedzy nie mają. Jedyne informacje, które do nich docierają to oficjalne dane publikowane przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i ministerstwo zdrowia.

– Wystąpiłem do dyrektora rawskiego sanepidu o udzielenie wyczerpujących informacji o sytuacji w naszym mieście. Szczególnie interesuje mnie liczba zachorowań oraz wykonywanych testów – wyjaśnia burmistrz Piotr Irla.
Decyzja o otwarciu rawskich przedszkoli i żłobka zapadnie dopiero po uzyskaniu informacji z rawskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o sytuacji epidemiologicznej w mieście i opinii dyrektorów placówek, którzy mają najlepszą wiedzę, czy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

– Jedno jest pewne, nie będę się spieszył z podejmowaniem decyzji, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie rawian – podkreśla Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author