Spotkajmy się podczas Dożynek Powiatowych w Białej Rawskiej
Rozmowa z Józefem Matysiakiem – starostą rawskim przed XXIV Dożynkami Powiatowymi, które w tym roku odbędą się 28 sierpnia w Białej Rawskiej.
Dożynki Powiatowe Rawa Mazowiecka 2023
Jak ocenia pan jako gospodarz powiatu ostatnie 12 miesięcy w powiecie rawskim?
Bezsprzecznie najważniejszą inwestycją, której realizację rozpoczęliśmy jeszcze w 2021 roku, była rozbudowa Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, polegająca na budowie nowego bloku operacyjnego. W tej chwili jest on na ukończeniu. Oddanie tego nowoczesnego skrzydła szpitalnego nastąpi na przełomie listopada i grudnia tego roku.
Z inicjatywy zarządu i rady powiatu rawskiego, podjęliśmy również działania, mające na celu dalszą rozbudowę szpitala. Dzięki niej uda się uruchomić w Rawie oddział geriatrii i opieki długoterminowej.
Przy tej okazji dziękuję radnym wszystkich samorządów z terenu powiatu rawskiego, którzy w maju przyjęli wspólną uchwałę popierającą naszą inicjatywę. Dzięki naszej pracy, przy wsparciu radnych i i mieszkańców, którzy składali podpisy pod listem poparcia dla tego projektu, udało nam się uzyskać dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład”.
Zarząd powiatu podjął również decyzję o uruchomieniu w Rawie pracowni rezonansu magnetycznego. To bardzo istotny krok w kierunku poprawy jakości i dostępności do diagnostyki na najwyższym poziomie.
Wszystkie te działania mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom powiatu rawskiego.
Czas od minionych dożynek powiatowych obfitował też w szereg ważnych inwestycji drogowych, które powiat realizował wraz z samorządami miast i gmin. Za co serdecznie radnym, wójtom i burmistrzom dziękuję.
Dzięki tej dobrej współpracy mamy w Rawie pięknie wyremontowane ciągi dróg powiatowych: Kościuszki – Tomaszowska oraz Konstytucji 3 Maja – Faworna.
Zarówno w mieście, jak i w innych gminach naszego powiatu, udało się wybudować 14 bezpiecznych przejść dla pieszych. Podziękowania chciałbym złożyć wojewodzie łódzkiemu, gdyż to dzięki jego przychylności udało się pozyskać rządowe dotacje na ten cel.
Inwestycje drogowe realizowaliśmy na terenie wszystkich gmin powiatu rawskiego. Dzięki współpracy z samorządem gminy Rawa Mazowiecka wyremontowaliśmy drogę w Matyldowie, odcinek drogi Kurzeszyn – Rossocha, a także istotny odcinek od Rawy do Boguszyc.
W ramach naszych możliwości, a także uzyskiwanych skromnych dotacji, realizowaliśmy inwestycje drogowe na odcinku Regnów – Rylsk Duży (gm. Regnów), Gułki – Wisówka (gm. Cielądz), Biała Rawska – Babsk oraz w Starej Wsi (gm. Biała Rawska).
Czy rolnicy, sadownicy, hodowcy i plantatorzy z terenu powiatu rawskiego mają co świętować?
Ten rok jest bardzo trudny dla rolników, a przede wszystkim dla sadowników. Ceny większości owoców, poza nielicznymi wyjątkami, są wyjątkowo niskie. Często poniżej kosztów produkcji. Istotny wpływ na obniżenie opłacalności produkcji miały ceny nawozów, które zdrożały nawet o 300 proc. Dobrze, że pojawiły się działania osłonowe, ale one nie rozwiązały problemu. Skutki aktualnej sytuacji będą odłożone w czasie i my wszyscy, jako konsumenci, je odczujemy.
Z przykrością należy stwierdzić, że praktycznie zostały zniszczone w naszym powiecie gospodarstwa specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. Zostało ich dosłownie kilka.
Produkcja rolna i sadownicza jest coraz mniej opłacalna. Brakuje ludzi do pracy. I ten brak rąk do pracy na roli będzie coraz bardziej odczuwalny.
Dlatego wielki szacunek i podziękowania składam wszystkim tym osobom, którzy pracują w gospodarstwach rolny i sadowniczych na terenie powiatu rawskiego. Szczególne podziękowania kieruje dla młodych osób, które dopiero stoją przed wyborem swojej zawodowej drogi i świadomie wybierają tą trudną pracę w gospodarstwie.
Co należy zrobić, aby rolnikom i sadownikom żyło się trochę lepiej, aby mogli się cieszyć z efektów swojej ciężkiej pracy?
My, jako samorząd, praktycznie nie mamy żadnych narzędzi do wspierania rolnictwa. Potrzebne są rozwiązania systemowe na poziomie rządu. Póki co, brakuje odpowiednich rozwiązań prawnych, chroniących i wspierających polskie rolnictwo. Brakuje konsekwentnych działań urzędu antymonopolowego, aby nie dochodziło do zmowy cenowej firm kupujących płody rolne po zaniżonych cenach. Brakuje wsparcia i tworzenia sprzyjających warunków dla eksportu. Od wielu lat mówi się o holdingu spożywczym, i wciąż są to jedynie obietnice, za którymi nie idą realne działania.
Mimo tych wszystkich niedogodności, polscy rolnicy pracują i wytwarzają żywność. Mimo pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie nam, Polakom, nie zabrakło jedzenia. Dbajmy więc o naszych producentów żywności.
Nie chciałbym być złym prorokiem, ale apeluję do rządzących i do nas wszystkich, byśmy zwrócili uwagę choćby na aktualną sytuację związaną z brakiem węgla. Mimo, że Polska węglem stoi, to w obliczu kryzysu energetycznego okazuje się, że go nie mamy. Obyśmy w przyszłości, jeśli zaprzepaścimy nasz ogromny potencjał produkcji rolnej, nie mieli podobnej sytuacji z żywnością.