Categories Miasto

Kiermasz Książki: Sprzedano ponad 700 książek. Za zebrane pieniądze biblioteka kupi nowości

Podczas Wiosennego Kiermaszu Książki, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rawie Mazowieckiej sprzedano ponad 700 książek. Za 1210 zł zostaną kupione nowości książkowe do rawskiej biblioteki.

Kiermasz Książki wpisuje się co roku w biblioteczne obchody Światowego Dnia Książki. Tradycyjnie już, pierwsi kupujący oprócz nowych woluminów zabrali do domu czerwone róże. To symbol święta, które swoje korzenie ma w Katalonii. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej narodził się tu zwyczaj, zgodnie z którym mężczyźni wręczali kobietom czerwone róże symbolizujące krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety rewanżowały się z kolei podarunkami książkowymi.

– Na regałach nie brakuje starszych woluminów, często przez samych czytelników określanych mianem „białych kruków” – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej MBP. – Zazwyczaj mają one dla nich wartość sentymentalną, bo na przykład mieli taki tytuł w dzieciństwie, ale książka zaginęła i cudownie znaleźli egzemplarz właśnie na naszym kiermaszu. Niektórzy polują na dzieła ulubionych autorów. Inni przychodzą, bo nie ukrywajmy, książki są aktualnie bardzo drogie, a u nas można je kupić za przysłowiowe grosze.

Książki można było nabyć już za symboliczną złotówkę, nowsze egzemplarze – po 5 zł. Te drugie cieszyły się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Nowych właścicieli znalazło łącznie 730 książek, w tym 120 „droższych”. Do bibliotecznej kasy trafiło łącznie 1210 zł.

– Za zebrane pieniądze kupione zostaną oczywiście nowe książki – przypomina dyrektor Pacho. – Woluminy, które oferowaliśmy na kiermaszu pochodzą z bibliotecznej selekcji. Większość z nich to dary przekazane przez naszych kochanych czytelników, za co serdecznie im dziękujemy. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki! Jeśli nie wiecie, co zrobić z egzemplarzami, których nie chcecie już w prywatnych biblioteczkach, przynieście je do nas.

Podarowane książki trafią na biblioteczne półki lub na kolejny kiermasz. A ten już w niedzielę, 29 maja. Będzie jedną z atrakcji podczas Dni Rawy.

fot. MBP Rawa

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author