Categories Powiat

Szybka pomoc psychologiczna dla dzieci i ich rodzin w Rawie. Wystarczy zadzwonić

Przychodnia Rawa Mazowiecka ulica Niepodległości kochamrawe

W marcu przy szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej zacznie działać Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. To efekt ministerialnych zmian w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ośrodek i jego fachowcy mają pracować blisko dzieci i młodzieży, w ich środowisku. Chodzi o skrócenie ścieżki pomocy dla najmłodszych.

PRZECZYTAJ: Wybieramy najsympatyczniejszą grupę z Powiatu Rawskiego>>>

Doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego kolejnych, coraz młodszych roczników są alarmujące. Z badania Rzecznika Praw Dziecka wynika m.in., że co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu.

Te same badania mówią, że 12 procent uczniów klasy 6. szkoły podstawowej nie odczuwa zadowolenia z życia, aż 32 procent „dość często” nie ma ochoty robić czegokolwiek, a 29 procent czuje ustawiczny smutek. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży powstał właśnie po to, aby stosunkowo wcześnie, w odpowiednim momencie zaoferować dzieciom i rodzicom wparcie zespołu doświadczonych psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych.

– Ideą i zamysłem tego ośrodka jest praca w środowisku, czyli jak najbliżej miejsca, gdzie dorastają młodzi pacjenci – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Tym środowiskiem jest rodzina, szkoła i ich najbliższe, rówieśnicze otoczenie. Zapraszamy rodziny, borykające się z kłopotami emocjonalnymi swoich dzieci na konsultacje, które pomogą ustalić dalszy tryb leczenia.

Co bardzo ważne pacjenci mogą skorzystać z pomocy ośrodków bez skierowania lekarskiego. Ośrodek będzie udzielał pomocy dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.

W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można udzielić skutecznej pomocy za pomocą psychoterapia indywidualnej czy grupowej, terapii rodzinnej czy pracy z grupą rówieśniczą. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego dziecka i uniknąć hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym, która jest często trudnym doświadczeniem dla młodej osoby.

Ośrodek będzie się mieścił w budynku Przychodni Rejonowej SPZOZ, ul. Niepodległości 8 i działał pod egidą Szpitala im św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Tel. 46 814 20 65 , 46 307 02 00.

PRZECZYTAJ: Rozbudowa szpitala w Rawie. Rawski szpital dostał nowoczesny tomograf

REKLAMA

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author