Categories Miasto

Rawa | Tu powinno być rondo. Chcą tego władze miasta i powiatu. Musi chcieć Zarząd Dróg Wojewódzkich

Burmistrz Piotr Irla i starosta Józef Matysiak zabiegają o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Targowej i Zamkowa Wola. Potrzebna jest też zgoda i finansowe wsparcie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

W podcaście KochamRawe.pl, który możecie odsłuchać TUTAJ pytaliśmy burmistrza Piotra Irlę o korki na ulicy Targowej i pomysł na to jak je rozładować.

Burmistrz przyznał, że od kilku lat trwają rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich na temat przebudowy skrzyżowania ul. Targowej (droga powiatowa) z ul. Zamkowa Wola (droga wojewódzka). Początkowo rozmawiano o budowie tam sygnalizacji świetlnej, ostatecznie ustalono, że mogłoby tam zostać wybudowane rondo.

O upłynnienie ruchu na tym skrzyżowaniu zabiegają wspólnie władze miasta i powiatu, które chcą również partycypować w kosztach budowy tego ronda.

Niestety, póki co, nie ma wiążącej decyzji Zarządu Dróg Wojewódzkich, a bez tej zgody i współfinansowania inwestycji, nie da się jej wykonać.

Fragment wypowiedzi burmistrza Piotra Irli:

@kochamrawe Skrzyżowanie ul. Targowej z Zamkową Wolą w Rawie Mazowieckiej, która jest drogą wojewódzką. #piotrirla #rawa #rawamazowiecka #kochamrawe ♬ dźwięk oryginalny – KochamRawe.pl

W ostatnich dniach 2023 roku Rada Powiatu Rawskiego przyjęła w tej sprawie nawet stosowną uchwałę, stanowisko, które zostało przesłane do Zarządu Dróg Wojewódzkich i Zarządu Województwa Łódzkiego.

W uchwale mowa o budowie rond zarówno przy wyjeździe z ul. Targowej jak i na skrzyżowaniu ulic Zamkowa Wola, Aleksandrówka i Opoczyńska.

FRAGMENT STANOWISKA, KTÓRE ZOSTAŁO WYSŁANE DO ŁODZI:

W trosce o poprawę płynności oraz przepustowości ruchu drogowego w obrębie przedmiotowych skrzyżowań, Zarząd Powiatu Rawskiego oraz Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, wystąpili w lutym 2021 r. do zarządcy drogi wojewódzkiej nr 707 (jako drogi wyższej kategorii) o zmianę organizacji ruchu w tym rejonie. Początkowo rozważano zastosowanie sygnalizacji świetlnej, jednakże badania natężenia ruchu przeprowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wykazały, że rozwiązanie to nie przyniesie wyraźnej poprawy sytuacji. W związku z powyższym w kwietniu 2023r. zwołano Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która w terenie zapoznała się z rzeczywistą sytuacją drogową w obrębie przedmiotowych skrzyżowań. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem zarekomendowanym przez Komisję, byłoby wybudowanie skrzyżowania z ruchem okrężnym. Jednocześnie przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi obecny na spotkaniu Komisji, poinformował, że w planie finansowym ZDP w Łodzi na 2023r., oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Łódzkiego nie zostały ujęte środki finansowe, które mogłyby być przeznaczone na ten cel.

Mieszkańcy powiatu rawskiego wnosili wielokrotnie petycje dotyczące poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na ul. Zamkowa Wola.

PONIŻEJ CAŁA UCHWAŁA I STANOWISKO DOSTĘPNE DO POBRANIA W FORMIE PDF

UCHWALA_NR_LXIX_390_2023_RADY_POWIATU_RAWSKIEGO_z_28.12.2023_r._w_sprawie_poparcia_dzialan_zmierzajacych_do_poprawy_bezpieczenstwa_i_plynnosci_ruchu_na_skrzyzowaniach_drogi_wojewodzkiej_nr_707

Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author