Categories Miasto

Zapraszamy do jatek miejskich w Rawie. Tu łączy się historia z nowoczesnością

Takiej wystawy muzealnej w Rawie Mazowieckiej jeszcze nie było. W jednym miejscu łączy się historia Rawy Mazowieckiej z nowoczesną ekspozycją i pracowniami służącymi do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży. A wszystko to w zrewitalizowanych jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza w Rawie Mazowieckiej. Odnowionym obiektem zarządza Muzeum Ziemi Rawskiej.

W miniony wtorek jatki miejskie w Rawie lokalnym mediom i radnym zaprezentował Piotr Irla – burmistrz Rawy Mazowieckiej i Marcin Broniarczyk – dyrektor rawskiego muzeum.

Zaadaptowana powierzchnia zabytkowego budynku z połowy XIX w., powiększona o bliźniaczy budynek, pozwoli na rozwinięcie działalności kulturalnej, naukowej i popularyzację wiedzy o historii i tradycji naszego regionu.

Wartość całej inwestycji to niemal 5 mln zł.

Wystawa stała w rawskich jatkach

W historycznej części jatek znajduje się wystawa stała, odwzorowująca wnętrze dawnej jatki mięsnej. Znajdziemy tam imitacje artykułów spożywczych, egzemplarze naczyń, narzędzi i sprzętu używanego w tym miejscu 150 lat temu i nieco później. Chętni skorzystają też z ówczesnych przepisów kulinarnych na dania, które pojawiały się na stołach m.in. mieszczan.

WIDEO z wystawy stałej w rawskich jatkach. Zobaczcie jak się prezentuje>>>

Popularyzacja dziedzictwa kulturowego

W drugiej, współczesnej części obiektu dominuje funkcja warsztatowo – edukacyjna. Temu celowi służą pracownie tematyczne, sala konferencyjna i biblioteka muzealna.

Dużym atutem obiektu są przestronne piwnice wykorzystywane na magazyn eksponatów i zbiorów muzealnych. Muzeum doczekało się takich warunków ich przechowywania, które gwarantują zgromadzonym przedmiotom trwałość i zachowanie ich wartości historycznej.

Zapraszamy Was do zrewitalizowanych jatek miejskich przy ul. Mickiewicza w Rawie Mazowieckiej. Jatkami zarządza Muzeum…

Opublikowany przez KochamRawe.pl Wtorek, 29 września 2020

 

Obiekt jatek miejskich bez barier

Z możliwości i oferty zabytkowych jatek skorzystają także osoby z niepełnosprawnościami. W budynku zaprojektowano szereg udogodnień i zamontowano urządzenia ułatwiające zwiedzanie i poruszanie się po obiekcie. Za budynkiem wykonano również ogólnodostępny parking.

Od kiedy będzie można zwiedzać jatki miejskie w Rawie?

W ciągu najbliższych kilkunastu dni rawskie muzeum poda datę otwarcia obiektu dla mieszkańców i gości, zasady korzystania i godziny pracy nowego obiektu.

Projekt jatek miejskich dofinansowany ze środków UE

„Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku zabytkowego dawnych jatek miejskich w Rawie Mazowieckiej”, została zrealizowana w ramach projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Wartość inwestycji to 4,8 mln zł, wysokość dofinansowania – 2,4 mln zł.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author