Categories Miasto

Rawa żyła międzynarodowym folklorem

W niedzielne popołudnie, 14 lipca, rawianie mieli wyjątkową możliwość spotkania z folklorem artystycznym z różnych zakątków Europy. Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpiły trzy zespoły: białoruski „Switanak”, serbski „Akud” i polski „Anilana”.

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” z Łodzi powstał w 1970 roku i do dzisiaj nosi nazwę swojego pierwszego patrona – Zakładów Włókien Chemicznych „Chemitex – Anilana”. Tancerze i wokaliści w oryginalnych strojach ludowych pokazali tańce z różnych regionów Polski : suity łowickie, sieradzkie, kurpiowskie góralskie, śląskie oraz nasze narodowe krakowiaki i mazury.

Białoruski zespół „Switanak ” istnieje od 1984 roku. Jego nazwa oznacza czas między nocą a porankiem , jest to chwila tuż przed świtem , u nas nazywana jutrzenką. Program tego zespołu opierał się na folklorze białoruskiego Polesia ; prezentując taki repertuar artyści przedstawili najstarsze tradycje swego narodu łącząc sztukę muzyki ludowej z sztuką tańca , pieśni i stroju.

Białorusini, na zakończenie swego występu zaśpiewali naszą piosenkę pt. „Szła dzieweczka do laseczka” – po polsku!

Serbowie wystąpili jako zespół folklorystyczny AKUD „Jovan Popović”, który działa od roku 1950.Zaprezentowali repertuar taneczno-wokalny z różnych zakątków Serbii promując tradycje i zwyczaje swojego kraju.

Muzyka, stroje, śpiew, taniec, żywiołowość – to niewątpliwe aspekty , które przyniosły publiczności niesamowite przeżycie kulturalne. Urzekały pieśni, figury taneczne, oryginalność barwnych strojów, choreografia, energia tancerzy.

Słowem, ten międzynarodowy popis folkowy, to wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym . Występy zachwyciły publiczność, brawa słychać było nie tylko po zakończeniu danego numeru, ale również w czasie trwania programu. Sztuka ludowa oczarowała uczestników koncertu i na pewno chętnie przyjdą na następne spotkanie z folklorem. A to już 4.sierpnia, jak informował prowadzący konferansjerkę J. Cichocki.

Tekst i foto: Barbara Kalinowska

 

Podziel się

About the author