Categories Powiat

Akcja „Zdrowy promyk” przedłużona do sierpnia. Badajmy znamiona w Rawie

Dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie przebadali skóry pod kątem występowania czerniaka i nie skorzystali z programu profilaktycznego „Zdrowy promyk” zorganizowanego przez Szpital im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Program zostaje przedłużony do sierpnia włącznie.  Dzięki programowi można szybko zbadać podejrzane znamiona na skórze, w razie konieczności skonsultować je ze specjalistami i rozpocząć proces leczenia.

Szpital zdecydował się przedłużyć akcję, ze względu na duże zainteresowanie badaniami. Okazuje się, że chętnych do zbadania znamion jest bardzo wielu.

Doradzam dwukrotną kontrolę skóry w ciągu roku – mówi dr Maciej Stańczyk, chirurg onkolog ze Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, który również zajmuje się pacjentami w ramach programu „Zdrowy Promyk”. – Pierwszy raz przed sezonem letnim, w marcu lub kwietniu. Generalnie do pójścia na kontrolę skłonić powinna nas każda zmiana znamion. Zaniepokoić powinno, gdy staje się nieregularna, gdy zmienia barwę z ciemnej na białą lub odwrotnie, gdy wyrastają na niej włosy lub gdy wypadają z niej włosy, gdy zaczyna krwawić.

Wprawdzie istnieje pewien „zbiór” najczęściej występujących cech czerniaka czyli: asymetryczny kształt, „poszarpane” brzegi, czerwony, czarny lub niejednolity kolor, duży rozmiar i postępujące zmiany – to jednak lepiej nie ryzykować i poddać się badaniu dermatoskopem. Co to jest dermatoskop? W wielkim skrócie: to specjalna lupa wykrywająca podejrzane zmiany. Badanie jest absolutnie nieinwazyjne, bezbolesne i trwa krótko.

Szpital zaprasza na badania w ramach programu „Zdrowy Promyk”:

  • osoby w wieku 18-39 lat
  • osoby w wieku 40-64 lat,

które zamieszkują województwo łódzkie oraz nie mają zdiagnozowanego nowotworu skóry, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały konsultacji dermatologicznej wraz z badaniem wideo/dermatoskopowym w ramach NFZ.

Jak wygląda badanie?

  • Osoby w wieku 40-64 lat umawiane są bezpośrednio do chirurga onkologa na badanie wideo/dermatoskopowe;
  • Osoby w wieku 18-39 lat umawiane są w pierwszej kolejności do lekarza POZ na badanie kwalifikujące. Pacjent, u którego zostaną wykryte podejrzane zmiany zostanie skierowany na wizytę z badaniem wideo/dermatoskopowym;

Gdzie są badania?

Badania są wykonywane w Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14 w poradni onkologicznej, pok. 10

Jak się zgłosić?

 

REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author