Categories Miasto

Archeolodzy odkopali w Rawie: fundamenty kamienicy, dawny ratusz i karczmę ZDJĘCIA

Podczas trwających prac archeologicznych na Pl. Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej, naukowcy odkopali fragmenty fundamentów kamienicy, pozostałości starego, drewnianego ratusza i prawdopodobnie przylegającej do niego karczmy. ZOBACZ ZDJĘCIA PONIŻEJ.

NASZA AKCJA: Szukamy starych zdjęć Rawy Mazowieckiej. Masz stare zdjęcia? Pokaż je innym mieszkańcom Rawy. Przeczytaj tutaj>>>

Nim na Pl. Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej pojawią się ekipy budowlane, od kilku tygodni trwają prace archeologiczne.

– Dzięki starym mapom Rawy Mazowieckiej, wiedzieliśmy, że w tych miejscach możemy natrafić na pozostałości starej miejskiej zabudowy, dlatego przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych zleciliśmy wykonanie odkrywek archeologicznych – wyjaśnia w rozmowie z portalem KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Przy ulicy Warszawskiej archeolodzy odsłonili fundamenty starej kamienicy, która została rozebrana po wybudowaniu obecnego ratusza. Pierwotnie obecny ratusz nie stał przy rynku, ale dopiero w drugiej linii zabudowy.

O ciekawej historii z okresu przebudowy Rawy w czasach Królestwa Kongresowego przeczytasz TUTAJ>>>

Od strony ulicy Krakowskiej archeolodzy odkopali resztki drewnianego ratusza i najprawdopodobniej fragmenty karczmy, która znajdowała się przy ratuszu. Mógł to być nawet jeden budynek.

PRZECZYTAJ co latem 2020 roku archeolodzy odkryli pod ulicą Krakowską w Rawie>>>

– Zgodnie z ustaleniami z panią konserwator zabytków, wszystkie znaleziska zostaną skrupulatnie zinwentaryzowane i prawdopodobnie zasypane piaskiem, pozostając w ziemi dla kolejnych pokoleń – tłumaczy burmistrz Irla.

Burmistrz Rawy zaznacza, że znaleziska nie będą kolidować z realizacją zaplanowanych na Pl. Piłsudskiego prac związanych z rewitalizacją centrum.

– W miejscu, gdzie znajdują się fundamenty starej kamienicy, zaplanowana jest budowa dwóch fontann. Jak się jednak okazuje, nawet tutaj nie będzie żadnej kolizji – wyjaśnia Piotr Irla.

Podczas wizyty w Rawie Mazowieckiej konserwatora zabytków, uzgodniono również, że zabiegom dendrologicznym zostaną poddane zabytkowe dęby znajdujące się na Placu Piłsudskiego, aby jak najdłużej zachować je w dobrej formie.

Po Wielkanocy zostanie zamknięta ulica Warszawska i rozpocznie się najważniejszy etap rewitalizacji centrum Rawy Mazowieckiej.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author