ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Bez kategorii

Ceny mieszkań w Łodzi cały czas rosną. Jak będą kształtować się ceny mieszkań w Łodzi w 2021 roku?

Ceny mieszkań w Łodzi w 2021 roku

Nic nie wskazuje na to, aby ceny mieszkań w Łodzi w 2021 roku miały spadać. Prawdopodobnie ceny mieszkań w Łodzi wciąż będą rosły, choć już są dość drogie. Za 1 m kw. mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi trzeba zapłacić ok. 5 tys. zł, a na rynku pierwotnym ok. 6,5 tys. zł.

PRAKTYCZNA KSIĄŻKA: „Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?”>>>

Jak wynika z raportu “Evaluer Index 2021” Emmerson Evaluation, w 2020 roku ceny mieszkań w Łodzi wzrosły o ok. 10% – najwięcej w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski. Według prognoz ekspertów, podwyżki cen mieszkań w 2021 roku będą wahały się w zakresie 3-8%.

Jak kształtowały się ceny mieszkań w Łodzi w 2020 roku?

„Na łódzkim rynku nieruchomości mieszkaniowych odnotowaliśmy wzrosty cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Mediana cen lokalu w stanie deweloperskim wyniosła 6 600 zł/mkw. i wzrosła o 9% r/r. W przypadku mieszkań z drugiej ręki mieliśmy do czynienia z podobną dynamiką wzrostu. Mediana cen wyniosła tu 5000 zł/mkw. i była o 10% wyższa niż przed rokiem.

Najwyższe ceny na rynku pierwotnym znajdziemy w Śródmieściu, gdzie mediana cen mkw. lokalu mieszkalnego wyniosła 7 800 zł (wzrost o 11% r/r).

Z kolei najniższe wzrosty cen 7% r/r odnotowano w delegaturze Górna i Widzew, gdzie mediana osiągnęła poziom 6 200 zł/mkw.” – czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów z Emmerson Evaluation.

Poradnik dla przedsiębiorców prowadzących małą firmę: Jak osiągnąć sukces, czyli jak wypromować firmę i zbudować markę osobistą>>>

W których dzielnicach Łodzi w 2021 roku powstaje najwięcej nowych mieszkań?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Łodzi, które obecnie są w sprzedaży, znajduje się w delegaturach Polesie oraz Widzew. Na Polesiu najintensywniej rozwijają się tereny położone blisko Śródmieścia, gdzie znajduje się osiedle Stare Polesie.

Równie dużo inwestycji powstaje w obrębie ulic Rojnej i Traktorowej. W delegaturze Widzew inwestycje są bardziej rozproszone, tradycyjnie najwięcej projektów powstaje na wschodnich obrzeżach miasta.

Z kolei najmniej inwestycji realizowanych jest w delegaturze Śródmieście. W tej lokalizacji dominują inwestycje w podwyższonym standardzie.

Najdroższe dzielnice mieszkaniowe Łodzi. W których dzielnicach Łodzi mieszkania są najdroższe?

Na rynku wtórnym w czterech dzielnicach mediana cen mkw. przekroczyła 5 000 zł, jedynie w Śródmieściu jest ona niższa i wynosi 4 900 zł. W przypadku rynku
wtórnego we wszystkich delegaturach wzrosty oscylowały na poziomie około 10% r/r, a najwyższy poziom odnotowano na Widzewie (12% r/r.)

Co z cenami mieszkań w Łodzi w 2021 roku? Czy wciąż będą rosły?

Nic nie wskazuje na to, aby ceny mieszkań w Łodzi miały zacząć spadać, albo przynajmniej, aby ich trend wzrostowy udało się w znaczny sposób ograniczyć.
Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.

Wciąż w Polsce mamy stopy procentowe na historycznie niskim poziomie, a to sprawia, że kredyty hipoteczne są stosunkowo tanie (mimo, że banki sukcesywnie podwyższają marżę).

Po ubiegłorocznym zatrzymaniu akcji kredytowej przez banki, aktualnie sytuacja wróciła do tej znanej sprzed pandemii. Kredyty hipoteczne otrzymują bez problemu zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i te, które dysponują tylko 10% wkładem własnym (ofertę kredytów hipotecznych na zakup mieszkania z 10% wkładem własnym ma już siedem banków). Akcja kredytowa także napędza popyt i wpływa na wzrost cen.

Osoby posiadające oszczędności nie chcą trzymać ich na praktycznie nieoprocentowanych lokatach, a inwestycja w nieruchomości jest stosunkowo bezpieczna, a przede wszystkim jest to instrument, który Polacy najbardziej rozumieją i któremu ufają (bardziej od giełdy, surowców, czy kryptowalut).

Wciąż mamy najwyższą w Unii Europejskiej inflację, która nie tylko „zjada” nasze oszczędności, ale także podnosi cenę materiałów budowlanych, dlatego deweloperzy nie będą mogli sobie pozwolić na obniżanie cen nowych mieszkań, które powstają w Łodzi.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że prawdopodobnie ceny mieszkań w Łodzi, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym w 2021 roku znów wzrosną przynajmniej o kilka procent.

Jak kupić mieszkanie w Łodzi w dobrej cenie? Na co uważać kupując mieszkanie w Łodzi? Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Na jakie opłaty okołotransakcyjne należy przygotować sobie pieniądze planując kupno mieszkania w Łodzi? Odpowiedzi znajdziesz w książce „Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?”>>>

Cena mieszkań w Łodzi Jak kupić mieszkanie

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author