Categories Powiat Rawski

Blok operacyjny z oddziałem intensywnej terapii ma być gotowy do 10 listopada 2022 roku

– W sztafecie pokoleń wypełniamy kolejne zadanie – mówił starosta rawski Józef Matysiak, podczas uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku operacyjnego przy szpitalu Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Starosta podkreślił, że jest to pierwszy etap rozbudowy szpitala. Kolejnym będzie stworzenie oddziałów opiekuńczo-leczniczych.

6 grudnia na terenie Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej odbyło się podpisanie i wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z wyposażeniem dla Szpitala Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, Wicewojewoda Łódzki, przedstawiciel Marszałka Województwa Łódzkiego, Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego, samorządowcy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście.

Józef Matysiak – starosta rawski

– Ta uroczystość jest bardzo ważnym wydarzeniem dla całej społeczności powiatu rawskiego – podkreślał Józef Matysiak, starosta rawski.

Starosta przypomniał, że dotychczas władze powiatu rawskiego przeznaczyły na funkcjonowanie szpitala wiele milionów złotych: na bieżące działanie, inwestycje, zakup sprzętu, czy umorzenia pożyczek.

Podjęcie decyzji dotyczącej budowy nowego bloku operacyjnego, zdaniem starosty, jest kolejnym elementem pomocy szpitalowi.

Nim ekipy budowlane pojawiły się na placu budowy, potrzebnych było wiele uzgodnień, projektów i opinii, które dzięki wsparciu wielu osób udało się przygotować i uzyskać.

– Rada powiatu rawskiego wyraziła też zgodę na wyasygnowanie obligacji, pozwalających sfinansować to przedsięwzięcie – przypomniał starosta Józef Matysiak. – W między czasie pojawiły się szanse i możliwości pozyskania środków zewnętrznych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale już wcześniej mieliśmy zapewnienia wszystkich samorządów szczebla gminnego o współfinansowaniu tej inwestycji w wysokości 100 zł od mieszkańca poszczególnej jednostki. Chcę za to wsparcie w sposób szczególny serdecznie podziękować wszystkim samorządowcom – mówił Józef Matysiak.

Starosta w swoim wystąpieniu przypomniał też, że powiat dwukrotnie ubiegał się o wsparcie inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Za pierwszym razem nie udało się otrzymać dofinansowania, ale za to za drugim razem pozyskano 9 mln zł. Za to wsparcie starosta podziękował wszystkim parlamentarzystom z Ziemi Rawskiej, premierowi, właściwym ministrom, wojewodzie łódzkiemu Tobiaszowi Bocheńskiemu i biorącemu udział w uroczystości pierwszemu wicewojewodzie Karolowi Młynarczykowi.

Przetarg na rozbudowę szpitala został ogłoszony rok temu (w grudniu 2020 roku). W lutym został rozstrzygnięty, a w maju zarząd powiatu rawskiego podpisał umowę z wykonawcą, którym jest firma Szymbud.

Na parterze usytuowany będzie czterołóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Zaś na piętrze trzysalowy blok operacyjny.

Zostanie wybudowany także łącznik między właśnie powstającym budynkiem, a budynkiem, w którym aktualnie znajduje się oddział chorób wewnętrznych.

Termin zakończenia budowy został zaplanowany na 10 listopada 2022 roku.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy nas w tym dziele wspierali, wspierają i mam nadzieję, że wspierać będą, bo jest to pierwszy etap – mówił starosta Józef Matysiak. – Bardzo intensywnie pracujemy nad programem funkcjonalno-użytkowym dalszej rozbudowy szpitala w celu stworzenia oddziałów opiekuńczo-leczniczych, ale to już jest kwestia, z którą będziemy się wracać do naszych obecnych przyjaciół – dodał.

Karol Młynarczyk – pierwszy wicewojewoda łódzki

– Szczególną moją radość budzą inwestycje w służbie zdrowia. I taką inwestycję tutaj mamy. Jakże potrzebną dla powiatu rawskiego – mówił w Rawie Mazowieckiej wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. – I ta radość jeszcze się wzmacnia, ponieważ ta inwestycja jest realizowana w powiecie. To tutaj powstaje inwestycja, która będzie służyć ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców powiatu rawskiego – podkreślił wicewojewoda.

Karol Młynarczyk docenił również fakt, że w realizację tej inwestycji finansowo włączyły się wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu rawskiego. – To nie jest takie oczywiste. Bo często samorządy gminne wspierają co prawda służbę zdrowia, ale u siebie. Natomiast tutaj to będzie wspólne dzieło. Warto przy tym podkreślić, że aż 9 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – wyliczał wicewojewoda. – I to pokazuje jak wspólnym wysiłkiem można zrealizować jakże ważne zadanie, bo przecież blok operacyjny to jedno z najważniejszych miejsc w każdym szpitalu, ale równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest oddział anestezjologii i intensywnej terapii – dodał wicewojewoda Młynarczyk.

Parlamentarzyści wspólnie zabiegali o wsparcie dla rawskiego szpitala

– To bardzo ważny dzień dla Rawy Mazowieckiej i dla Ziemi Rawskiej oraz dla wszystkich mieszkańców, bo służba zdrowia nie ma barw politycznych – mówił poseł Robert Telus.

Także senator Rafał Ambrozik podkreślał wspólne i zgodne działania na rzecz rozbudowy szpitala. Podziękował także samorządom, które dołożyły się do realizacji tej inwestycji.

Zaś poseł Grzegorz Wojciechowski przypomniał długą historię miejsca i samego budynku, gdzie dziś znajduje się szpital. Wspomniał również, że podczas poszukiwania sojuszników i pieniędzy umożliwiających realizację rozbudowy szpitala, praktycznie wszędzie spotykał się ze zrozumieniem i chęcią pomocy.

Poseł Dariusz Klimczak również podkreślał istotną rolę współpracy, dzięki której udało się doprowadzić do rozpoczęcia rozbudowy i snucia całkiem realnych, kolejnych planów związanych z modernizacją rawskiego szpitala.

– Ta inwestycja jest realizowana przede wszystkim dzięki determinacji samorządu powiatowego ze starostą Józefem Matysiakiem na czele, ale także pozostałych wójtów i burmistrzów, z burmistrzem Piotrem Irlą, który już na początku kadencji zaznaczył, że wsparcie dla szpitala jest istotne – powiedział w swoim wystąpieniu poseł Dariusz Klimczak. – Przypominam, że przetarg na realizację tej inwestycji został rozstrzygnięty, kiedy nie było jeszcze rządnej dotacji. To jest dowód, że wszystkie gminy, łącznie z powiatem, były przekonane, że bez względu na wszystko, modernizacja szpitala musi nastąpić – mówił poseł.

Małgorzata Leszczyńska – dyrektor szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

– W ostatnich latach bardzo dużo w szpitalu się zmieniło. Dokonaliśmy wielu remontów i zakupów sprzętu, przede wszystkim dzięki darowiznom od mieszkańców, władz powiatu rawskiego i samorządów miejskich oraz gminnych. Dzięki doskonałej współpracy z samorządami i zakupom sprzętowym, mogliśmy przystąpić do kontraktowania i wypełniać teraz te kontrakty – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej. I dodaje, że aktualnie rawski szpital prowadzi sześć istotnych programów profilaktycznych, z których mogą skorzystać mieszkańcy powiatu rawskiego.

– Te wszystkie nasze działania sprawiły, że w szpitalu zrobiło się ciasno. Okazało się, że moglibyśmy realizować jeszcze więcej świadczeń dla naszych mieszkańców, gdybyśmy tylko mieli na to miejsce – wyjaśnia dyrektor Leszczyńska. Przyznaje, że po wielu naradach ze starostą rawskim Józefem Matysiakiem zapadła decyzja, że nie warto remontować starego bloku operacyjnego, tylko trzeba rozpocząć budowę nowego pawilonu.

– Ta inwestycja to wielka nadzieja dla naszych pacjentów i mieszkańców. Ona poprawi również w istotny sposób pracę naszego personelu, bo bez lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników ten szpital nie mógłby istnieć – podkreśla Małgorzata Leszczyńska.

Koszt rozbudowy szpitala i udział poszczególnych samorządów

Szacowana wartość inwestycji to 17 milionów 610 tysięcy zł. Środki na inwestycję pochodzą z budżetów samorządów powiatu rawskiego:

Powiatu Rawskiego- 12 801 800 zł, w tym uzyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 9 000 000 zł;

Miasto Rawa Mazowiecka – 1 698 000 zł;

Gmina Biała Rawska – 1 121 300 zł;

Gmina Rawa Mazowiecka – 871 000 zł;

Gmina Sadkowice – 539 000 zł;

Gmina Cielądz – 398 000 zł;

Gmina Regnów – 179 800 zł.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author