ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Komunikator Miejski

Rawa Mazowiecka dołącza do grona proobywatelskich miast i uruchamia bezpłatną aplikację mobilną Komunikator Miejski. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mogą łatwo i szybko powiadomić urzędników o problemie, jaki zauważyli w przestrzeni publicznej. System działa także w drugą stronę, na nasze urządzenie mobilne urząd będzie przesyłał ważne komunikaty. Dla mieszkańców dostęp do tej e-usługi jest bezpłatny. Wystarczy pobrać aplikację mobilną Komunikator Miejski lub wejść na portal https://rawamazowiecka.komunikatormiejski.pl

Wiele razy sygnalizowałem o potrzebie zacieśnienia kontaktów urzędu z mieszkańcami, poprawy polityki informacyjnej i stymulowania wpływu mieszkańców na kluczowe lub nawet drobne decyzje w mieście.

Żyjemy coraz szybciej, w coraz bardziej zabieganym świecie. Mnogość spraw, które mamy do ogarnięcia często przerasta nasze możliwości. Praca, dom, szkoła, sklep, krótkie spotkanie ze znajomymi – tak mija dzień, tydzień, miesiąc, rok. Mamy pomysły, ale nie mamy czasu na ich realizację. Nie mamy czasu na wypoczynek, relaks, rozrywkę. Nie mamy czasu, nie mamy ochoty, nie interesujemy się tym co dzieje się wokół nas i jesteśmy zaskakiwani, że coś się zmieniło, że coś się odbyło, a my nie mieliśmy na to wpływu lub nie uczestniczyliśmy w interesującym wydarzeniu.

Plakatów ogłoszeniowych nikt nie czyta. W ankietach udział biorą nieliczni. Na spotkaniach pojawiają się pojedyncze osoby. O miejscu, w którym mieszkamy i wydarzeniach dowiadujemy się od przyjaciół z drugiego krańca Polski, często po fakcie.

Jak to zmienić? Jak dotrzeć do mieszkańców? Jak zaktywizować rawian do współuczestnictwa w życiu miasta?

Miasto stara się być aktywne informacyjnie i próbujemy wdrażać coraz to nowocześniejsze techniki komunikacyjne. Dlatego od początku lutego wdrażamy aplikację – komunikator miejski. Jest to wspaniałe narzędzie internetowe, które, mam nadzieję, wszystkim nam ułatwi życie. Przeznaczony jest do łatwej i nowoczesnej komunikacji mieszkańców z urzędem miasta i urzędu z mieszkańcami. Z jednej strony można go wykorzystać do zgłaszania spraw, które was nurtują (np. uszkodzona droga, złamany konar, akty wandalizmu, awaria sieci, itp.), z drugiej zaś urząd miasta może poinformować o terminie odbioru śmieci, utrudnieniach w ruchu lub zaprosić na imprezę. Przy pomocy komunikatora można też przeprowadzić ankiety, których wyniki pozwolą ocenić oczekiwania mieszkańców i podejmować decyzje w różnych sprawach dotyczących życia naszego miasta.

Dla mieszkańców dostęp do tej e-usługi jest bezpłatny. Wystarczy pobrać za darmo aplikację mobilną ze strony internetowej https://rawamazowiecka.komunikatormiejski.pl. Jest on dostępny w postaci aplikacji na smartfony z systemem iOS i Android.

Jestem przekonany, że taki rodzaj komunikacji z mieszkańcami sprawdzi się w Rawie Mazowieckiej. Jednak aby tak się stało musimy wszyscy otworzyć się na nowe techniki komunikacyjne, zainstalować aplikację i zacząć z niej korzystać. Bo mimo braku czasu na wszystko, smartfon towarzyszy nam zawsze i wszędzie.

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author