Burmistrz Piotr Irla: Rawa doceniona

W ubiegłym roku zakończyliśmy największe i najtrudniejsze zadanie inwestycyjne w naszym mieście – rewitalizację zabytkowego centrum Rawy Mazowieckiej. W trakcie tego przedsięwzięcia spotykałem się z wieloma skrajnymi opiniami: począwszy od ostrej krytyki, poprzez umiarkowaną ocenę, a skończywszy na zachwycie z osiągniętego efektu.
Zdaję sobie sprawę, że dokonana przebudowa centrum miasta spowodowała spore zamieszanie komunikacyjne oraz zatory na niektórych ulicach w szczytach komunikacyjnych. Żeby temu zaradzić przygotowuję ważne projekty drogowe oraz prowadzę rozmowy z innymi zarządcami dróg, aby poprawić komunikację w mieście. Takimi pilnymi zadaniami jest budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Reymonta, Targowa i Konstytucji 3 Maja oraz budowa rond na skrzyżowaniach ul. Zamkowa Wola z Targową oraz Zamkowa Wola z Opoczyńską i Aleksandrówką.
Planowane inwestycje i inne drobniejsze działania powinny zlikwidować problem korków. Potrzebujemy jednak na to czasu i pieniędzy. Rewitalizacja też się od razu nie zrobiła.
Za sprawą rewitalizacji centrum naszego miasta stało się piękniejsze i bardziej reprezentacyjne. Musimy jeszcze popracować nad wyglądem kamienic i ożywić je usługowo, rekreacyjnie, kulturalnie, rozrywkowo. To ostatnie już robimy. Tego lata, praktycznie w każdy weekend na Placu Piłsudskiego odbywały się jakieś imprezy. Myślę, że w przyszłym roku będzie podobnie. A w tym przed nami jeszcze drugi jarmark bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 6-10 grudnia.
O tym, że udało nam się stworzyć wspaniałą przestrzeń publiczną świadczą liczne pochwały jakie słyszę przyjmując gości z zewnątrz. Dowodem udanej inwestycji są także nagrody, które mam przyjemność odbierać.
Pierwsza z nich to prestiżowe wyróżnienie w 27. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, które odebrałem 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Ten konkurs zgromadził 533 inwestycje z różnych zakątków Polski. Najwyższą nagrodą było zdobycie, pożądanego przez wielu inwestorów, wykonawców i projektantów, tytułu “Modernizacja Roku” lub “Budowa XXI wieku”. Nasza rewitalizacja zabytkowego centrum miasta zajęła drugą pozycję i została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii “Modernizowane Obiekty Użyteczności Publicznej”. Lepsza od nas była tylko Bydgoszcz.
W środę 22 listopada uczestniczyłem w gali dorocznego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w woj. łódzkim w 2022 r., ogłoszonym przez łódzki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uroczystość odbyła się w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Jury zadecydowało, że Doroczną Nagrodę na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w woj. łódzkim otrzymał nasz projekt – Rewitalizacja obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.
W ubiegłym tygodniu dotarła do mnie trzecia wspaniała wiadomość – Rawa Mazowiecka otrzymała kolejną prestiżową nagrodę, tym razem na poziomie ogólnopolskim, w XVII Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na “Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2023”.
Jest to uznanie dla kompleksowej rewitalizacji naszych głównych placów – Piłsudskiego i Wolności. Konkurs organizowany jest od 2007 r. przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, a od 2008 r. współorganizatorem jest Związek Miast Polskich.
Jury konkursu zakwalifikowało do drugiego etapu i nominowało do nagród 44 przestrzenie publiczne z całej Polski, a z tych 44 realizacji rawska rewitalizacja uznana została za najlepszą.
Celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepiej zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nieodbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie.
Rawa Mazowiecka, pomimo niewielkiego rozmiaru w porównaniu z konkurencyjnymi miastami, zdołała zachwycić jury konkursowe. To dowodzi, że nasza solidna praca, zaangażowanie oraz zdolność do realizacji wielkich wizjonerskich projektów, przynoszą efekty. Doceniono dużą ilość zieleni, dużo nowych nasadzeń i pozostawienie starych drzew; dostępność dla osób z niepełnosprawnością, szerokie chodniki zwiększające bezpieczeństwo pieszych i węższe ulice zmuszające kierowców do wolniejszej, bezpieczniejszej jazdy.
Jest mi bardzo miło, gdy odbieram w imieniu miasta tak prestiżowe nagrody. Są to dla mnie bardzo radosne chwile. Czuję dumę i zadowolenie, że jestem mieszkańcem i burmistrzem takiego fajnego miasta. Ale ta niezwykłość Rawy, to efekt pracy wszystkich jej mieszkańców. Bo miasto to nie tylko budynki i drogi, miasto to przede wszystkim ludzie. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w proces rewitalizacji, zaczynając od pracowników urzędu miasta, przez instytucje publiczne, partnerów prywatnych, ale i Wam – mieszkańcom, którzy musieliście wykazać dużo cierpliwości i wyrozumiałości podczas utrudnień na etapie wykonawstwa. To nasze wspólne dzieło, a także dowód na to, że małe miasta mogą być wielkie i docenione.
Dziś jesteśmy dumni z osiągniętych sukcesów, ale również gotowi do dalszej pracy nad rozwojem Rawy Mazowieckiej. Nasza miasto zasłużyło na najlepsze inwestycje, a my jesteśmy gotowi na ich realizację. Mamy już ładne centrum, jednak nie zapominam o innych częściach Rawy, na których będę skupiał swoją uwagę. To wyzwanie na kolejne lata.
Osobiście mnie cieszy, że coraz częściej spotykam się z pozytywną oceną wprowadzonych rozwiązań i opinią, że Rawa zmienia się na lepsze.
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej