Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Rawa liderem zrównoważonego rozwoju

Burmistrz Rawy Piotr Irla przewodnicząca Grażyna Dębska wiceburmistrz Rawy Artur Piotrowski

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. To był dobry rok dla Rawy Mazowieckiej. Jako burmistrz tego miasta niejednokrotnie miałem zaszczyt odbierać nagrody, być dumnym z tego, że tu mieszkam i pracuję. Już ostatnio pisałem o nagrodach, ale dostaliśmy następne. Niezmiernie mi miło poinformować, że Rawa Mazowiecka po raz kolejny została uznana za lidera w sferze rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie łódzkim, w kategorii gmin miejskich. W roku 2021 r. uzyskaliśmy ten tytuł po raz pierwszy, w 2022 r. zajęliśmy drugie miejsce, aby w 2023 r. ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium.

W piątek – 1 grudnia miałem przyjemność uczestniczyć w Gali Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego.

Przyjemność była tym większa, że odebrałem wszystkie możliwe nagrody.

Oprócz pierwszego miejsca w Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego 2023 – kategoria gmin miejskich, Rawa Mazowiecka została też uhonorowana tytułem „Lidera Powiatu Rawskiego”, a ponadto obdarowana „Drzewem Uznania” – przyznanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego za zrównoważony rozwój gospodarczy.

Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w partnerstwie z Urzędem Statystycznym w Łodzi, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ranking został objęty patronatem honorowym Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi i Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi.

Celem organizowanego przedsięwzięcia było wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Końcowa ocena i miejsce w rankingu wynika z szczegółowej analizy aż szesnastu wskaźników.

Pokazują one, że potrafimy pozyskiwać środki zewnętrzne, realizować inwestycje, porządkować gospodarkę przestrzenną, wspierać przedsiębiorców, utrzymywać wysoki poziom nauczania i kultury, rozwijać pomoc społeczną, współpracować z organizacjami pozarządowymi, jednym słowem wyznaczać właściwe tempo i kierunek rozwoju społeczno-gospodarczego.

Przy tej okazji wspomnę, że zostaliśmy również docenieni kolejnymi nagrodami za przeprowadzoną rewitalizację naszego miasta.

Pierwsza z nich to prestiżowe wyróżnienie w 27. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, które odebrałem 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Ten konkurs zgromadził 533 inwestycje z różnych zakątków Polski. Najwyższą nagrodą było zdobycie, pożądanego przez wielu inwestorów, wykonawców i projektantów, tytułu “Modernizacja Roku” lub “Budowa XXI wieku”. Nasza rewitalizacja zabytkowego centrum miasta zajęła drugą pozycję i została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii “Modernizowane Obiekty Użyteczności Publicznej”. Lepsza od nas była tylko Bydgoszcz.

W środę 22 listopada uczestniczyłem w gali dorocznego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w woj. łódzkim w 2022 r., ogłoszonym przez łódzki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uroczystość odbyła się w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Jury zadecydowało, że Doroczną Nagrodę na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w woj. łódzkim otrzymał nasz projekt – Rewitalizacja obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.

Niedawno dotarła do mnie trzecia wspaniała wiadomość, że Rawa Mazowiecka otrzymała kolejną prestiżową nagrodę, tym razem na poziomie ogólnopolskim, w XVII Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich współorganizowanym przez Związek Miast Polskich na “Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2023”. Gala i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w marcu 2024 r.

Nagrody oraz tak znakomite pozycje w rankingach świadczą o tym, że miasto jest dobrze zarządzane, że podejmowane są trafne działania i inwestycje, że na każdym szczeblu pracują kompetentni i zaangażowani pracownicy, a rada miasta podejmuje mądre decyzje. Dowodzi to, że moja praca, praca moich współpracowników, pracowników jednostek organizacyjnych miasta – sportu, kultury, szkół, przedszkoli, żłobka, spółek miejskich oraz radnych nie jest marnowana na zbędne konflikty i intrygi, tylko przekuwana na wymierne działania przynoszące sukces.

Na odrębną uwagę zasługują organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, przedsiębiorcy, kluby sportowe, WOPR, OSP i niezrzeszeni nigdzie pasjonaci, którzy chcą działać i poświęcają swój czas i energię na tworzenie fajnych rzeczy. Czyli tak naprawdę wszyscy pozytywnie nastawieni mieszkańcy Rawy, którzy przez swą zwykłą pracę i zaangażowanie przyczyniają się do sukcesów naszego miasta.

Dlatego, korzystając z okazji, wszystkim Wam serdecznie dziękuję za zaangażowanie i dzielenie się pozytywną energią, bo to poprawia jakość życia nam wszystkim.
Razem konsekwentnie zmieniamy Rawę na lepsze.

Pozytywne zmiany, warte wielu nagród doceniają fachowcy, instytucje, turyści. Mam nadzieję, że zauważają je również mieszkańcy naszego miasta. Choć mówi się, że trudne jest docenienie wartości tego co się posiada, dopóki nie zmieni się perspektywy patrzenia.

Na zakończenie, przyjmijcie Państwo życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, ciepłych w sercu, mroźnych na zewnątrz, spędzonych w serdecznej, rodzinnej atmosferze. W nadchodzącym roku życzę zdrowia, spełnienia marzeń i zrealizowania planów.

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author