Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Rawa się zmienia

Pomimo pandemii, obostrzeń sanitarnych, inflacji i innych plag ostatnich dwóch lat, życie idzie naprzód. Również w naszym mieście następują zauważalne zmiany i przemiany. Prowadzą one do poprawy warunków życia i do uatrakcyjnienia wizerunku naszego miasta.

Każdy, kto choć trochę obserwuje życie Rawy, dostrzegł na pewno nową jakość we współpracy z innymi samorządami. Wspólnie realizujemy inwestycje, organizujemy uroczystości patriotyczne, rozrywkowe i kulturalne. Jestem zdania, że wspólnie możemy więcej i tą dewizą kieruję się, składając różne propozycje współpracy samorządowi województwa, powiatu, czy sąsiednim gminom.

Zmiany zaszły też w miejskich jednostkach kultury i sportu.

Największą aktywność możemy zaobserwować w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Nowy dyrektor potrafi zachęcić pracowników do realizacji świeżych pomysłów i inicjatyw. Duża kreatywność tych działań sprawiła, że biblioteka przeobraziła się w chętnie odwiedzaną świątynię książki, rozrywki i humoru. Miejska Biblioteka Publiczna to największy wybór książek, komiksów, audiobooków oraz e-booków w naszym mieście. Przytulna czytelnia z przebogatą ofertą prasową, komputerami z dostępem do Internetu (Wi-Fi) oferuje czytelnikom chwile wytchnienia przy dobrej lekturze. Na uwagę zasługują filmiki umieszczane na facebookowym profilu biblioteki. Szczególnie w czasie lockdownu była to miła rozrywka dla dzieci.

Nowa dyrekcja Ośrodka Sportu i Rekreacji, to także nowe pomysły na obiekty sportowe i nasz rawski zalew, to także większa oferta dla osób odpoczywających na świeżym powietrzu. W lasku nad zalewem Tatar powstał park linowy, a po przeciwnej stronie zalewu powstanie plac zabaw dla rawian ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. O takim placu pisałem w swoim programie wyborczym i teraz przyszedł czas na jego realizację.

Nowy dodatkowy obiekt Muzeum Ziemi Rawskiej – jatki miejskie, to atrakcja dla rawian i potencjalna atrakcja turystyczna. Zaadaptowana powierzchnia zabytkowego budynku z połowy XIX w., powiększona o bliźniaczy budynek, pozwoli na rozwinięcie działalności kulturalnej, naukowej i popularyzację wiedzy o historii i tradycji naszego regionu. W jatkach ulokowana została stała wystawa o historycznej roli tego budynku, biblioteka muzealna oraz pracownie tematyczne pozwalające na rozwinięcie badań nad historią i tradycją regionu rawskiego. Będzie to również miejsce spotkań mieszkańców, kolekcjonerów i artystów. Czekamy na kreatywne pomysły pracowników muzeum.

Pozytywne przeobrażenie można dostrzec w Miejskim Domu Kultury. Oprócz zmian estetycznych wewnątrz i na zewnątrz można zauważyć jego zwiększoną aktywność kulturalną. Ciekawe imprezy, koncerty, zajęcia dla młodzieży to nowe oblicze tej placówki. Oczywiście z racji ograniczeń wywołanych pandemią, działania te zostały na pewien czas zatrzymane. Mogliśmy jednak obserwować koncerty i inne imprezy wchodząc na stronę internetową MDK-u i jego profil na Facebooku. Teraz, gdy powoli wychodzimy z ograniczeń, mam nadzieję na ponowne, pełne otwarcie obiektu i dalszą kreatywność dyrekcji i pracowników w tworzeniu niebanalnej oferty programowej rawskiego domu kultury.

Wsłuchując się w propozycje mieszkańców Rawy, organizowaliśmy w minionym roku koncerty plenerowe – „Granie w altanie”, w parku. To powrót do przeszłości, który umilał nam wszystkim niedzielne popołudnia i wart jest kontynuowania.

Niektóre obiekty były w ostatnim czasie całkowicie zamknięte – hale sportowe, czy pływalnia AQUARIUM Centrum Fit Rawa. Dziś, gdy powoli luzowane są obostrzenia zaczynamy je otwierać. Mam nadzieję, że wszystkie rawskie obiekty kulturalne i sportowe w najbliższym czasie będą dostępne w nieograniczonym zakresie i zachwycą nas nowymi pomysłami na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Po wielu miesiącach zamknięcia i strachu nam się to po prostu należy!

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author