Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Rawa w obliczu kryzysu energetycznego

Dzisiaj miało być o problemach energetycznych, które dotykają nas wszystkich, bo przed zbliżającym się sezonem zimowym jest to temat szczególnie istotny, ale chaos legislacyjny i dynamicznie zmieniające się przepisy sprawiają, że każdego dnia można się spodziewać innych rozwiązań. Wręcz może się okazać, że w chwili gdy czytacie Państwo ten tekst, fragmentami może być już nieaktualny.

Część mieszkańców dawno już poskładało wnioski o dodatki węglowe. Kwoty te powinny być wypłacone w ciągu 30 dni. W wielu przypadkach ten czas już upłynął, a dodatki nie zostały wypłacone, bo do samorządów środki finansowe nie wpłynęły w wymaganym terminie. Rawa Mazowiecka otrzymała część pieniędzy dopiero 23 września. Na 28 września wyznaczona została nadzwyczajna Sesja Rady Miasta, na której zatwierdzona zostanie zmiana budżetu umożliwiająca wypłatę dodatków. Ale żeby nie było tak słodko, z powodu wprowadzonych w ubiegłym tygodniu zmian w ustawie (między innymi zapobiegających wypłacaniu kilku dodatków na adresy, pod którymi mieszają dwie lub więcej rodzin) trzeba będzie jeszcze raz weryfikować wnioski.

Odrębnym zagadnieniem jest problem ciepła systemowego, czyli produkowanego przez ciepłownię miejską. Zakład Energetyki Cieplnej ma zakontraktowaną dostawę gazu ziemnego w dobrej cenie do końca listopada 2023 r. i stoi przed wyzwaniem ustalenia nowej taryfy z uwzględnieniem rynkowych cen gazu za grudzień przyszłego roku. I tu już może nie być tak kolorowo. Wprawdzie ze strony rządu padają deklaracje pomocy finansowej dla ciepłowni, ale obecnie proponowane rozwiązania są nie dla nas, bo, o ironio, zbyt tanio produkujemy ciepło. Zbyt dobrze się gospodarzymy, nie mamy przerostu zatrudnienia, mamy niskie koszty produkcji, więc zgodnie zapowiedziami rządu nie dostaniemy dopłaty. Dostaną ją tylko te ciepłownie, w których produkcja ciepła jest droga.  Gdzie sens? Gdzie logika? Minister Anna Moskwa na spotkaniu w Opocznie powiedziała: „musicie sobie jakoś poradzić”.

Problem dużych kosztów gazu dotyczy także przedszkoli, żłobka, muzeum, domu kultury, biblioteki, hali TATAR oraz pływalni. Mam jednak nadzieję, że wdrożony zostanie zapowiadany system zamrożenia ceny gazu dla jednostek „wrażliwych” i nie będziemy musieli radykalnie ograniczać grzania w tych obiektach.

Kryzys energetyczny to także problem z ceną energii elektrycznej. Do końca lutego przyszłego roku mamy zakontraktowaną energię w rozsądnej cenie. Obserwując wyniki przetargów w innych samorządach od marca 2023 r. możemy się spodziewać wzrostu stawek za energię elektryczną dochodzącą nawet do dziesięciokrotności tego co mamy dzisiaj (przykład Piotrkowa Trybunalskiego). Już teraz wdrażać będziemy procedury oszczędzania energii elektrycznej. O godzinie 23:00 wyłączane będzie oświetlenie dekoracyjne na placach, ulicach, miejskich budynkach. W godzinach 23:00-4:00. wyłączane będzie oświetlenie ścieżek rowerowych oraz parku miejskiego. Podjąłem już decyzję o ograniczeniu ilości ozdób świątecznych na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia do ścisłego centrum. Najprawdopodobniej zrezygnujemy w tym sezonie również ze sztucznego lodowiska, zarówno przy pływalni, jak i Szkole Podstawowej Nr 4.

Na razie nie planuję ograniczenia czasu funkcjonowania oświetlenia ulicznego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, bo oświetlenie uliczne w 100% mamy oparte o energooszczędne lampy LED.

Po przetargach i z dużym wzrostem ceny za energię elektryczną są nasze spółki – RAWIK oraz ZGO AQUARIUM. Tam stawki energii mają znaczący wpływ na koszty wydobycia, uzdatniania i dostarczenia wody, oczyszczania ścieków oraz koszty funkcjonowania krytej pływalni. Staramy się temu zaradzić przygotowując się do instalacji baterii fotowoltaicznych, zarówno na obiektach RAWIK-u, jak i pływalni, ale to jest proces, który chwilę musi potrwać i, aby był opłacalny, wymaga dofinansowania zewnętrznego.

Wydałem dyspozycję dla wszystkich jednostek organizacyjnych miasta, aby przeanalizowały skrupulatnie możliwości ograniczenia zużycia energii i Państwa zachęcam również do takich działań w swoich domach.

Miejmy nadzieję, że przynajmniej zima będzie krótka i łagodna.

Piotr Irla

Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author