Categories Powiat

Fala grypy i RSV dotarła do Rawy. Szpital św. Ducha ogranicza odwiedziny

Ponad połowa pacjentów przyjmowanych przez lekarzy POZ oraz nocnej pomocy lekarskiej to dzieci. Placówka – jak większość w Polsce – zmaga się z niepodziewanie dużą falą zachorowań na grypę i zakażenie wirusem RSV. By chronić pacjentów przed zakażeniami, szpital zaostrza warunki odwiedzin.

ZOBACZ: Orszak Trzech Króli w Rawie>>>

Świetlica Środowiskowa “Przymierza Rodzin” zmienia siedzibę. Dlaczego?

– Od 6 stycznia zarządzeniem naszego dyrektora medycznego odwiedziny mogą trwać nie dłużej niż kwadrans u jednego pacjenta, a na sali mogą przebywać w tym samym czasie maksymalnie dwie osoby odwiedzające – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka Szpitala im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Choroba u dzieci zwykle ma gwałtowny przebieg. Diagnostyki nie ułatwia to, że zarówno grypa, jak i zakażenie RSV (skrót od respiratory syncytial virus) dają bardzo podobne objawy. Są to przewlekły kaszel, podwyższona temperatura ciała, katar, bóle mięśni. Obie choroby są groźne, ale zakażeniem wirusem RSV jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej piątego roku życia. Do zakażenia w obu przypadkach dochodzi tak samo: drogą kropelkową, czyli de facto przez przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą zaatakowaną wirusem. Bardzo często jednak nosiciele nie wykazują żadnych objawów.

– Niemal wszystkie hospitalizowane maluchy mają grypę oraz jej powikłania, a także zaatakowane górne drogi oddechowe wirusem RSV. U wielu choroby mają ciężki przebieg – tłumaczy Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka szpitala– Staramy się obejmować opieką szpitalną wszystkie dzieci, które tego wymagają, dlatego już teraz notujemy lekkie przepełnienie w oddziale pediatrycznym, ponieważ leczymy obecnie 11 małych pacjentów, a miejsc w zasadzie jest 8.

Niestety, jak prognozują specjaliści, koniec fali zachorowań jest jeszcze odległy. Rokrocznie kulminacja infekcji wypada na przełomie lutego i marca. Zapewne nie inaczej będzie w tym roku. To oznacza, że zarówno rodzice i pediatrzy będą jeszcze długo mieli pełne ręce roboty.

Zdrowa dieta w Łodzi dietetyk

REKLAMA

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author