Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Fundusze zmieniają Rawę

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprosił dziennikarzy z regionu na nietypową konferencję, połączoną ze zwiedzaniem Rawy Mazowieckiej.

Tematem przewodnim Press Touru, były projekty współfinansowane przez Fundusze Europejskie. O zmianach dzięki FE mówił m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. Jakie rawskie sukcesy zaprezentowano podczas spotkania z mediami?

Rawa rozwija się na 100%

Przez 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, Rawa Mazowiecka zrealizowała blisko 100 projektów, które łącznie uzyskały dofinansowanie z unijnych środków w kwocie ok. 100 mln zł. Nie sposób pokazać ich wszystkich przy okazji jednego spotkania, dlatego dziennikarze odwiedzili jedynie kilka wybranych miejsc. Wśród nich znalazły się m.in.: Zespół Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Miejski Dom Kultury, park miejski, Muzeum Ziemi Rawskiej oraz kościół NP NMP w Rawie Mazowieckiej.

Kształcenie na miarę czasów i potrzeb

Dynamiczne zmiany na rynku pracy wymagają od młodych ludzi umiejętności przystosowania się do nich. Aby sprostać tym wymaganiom, potrzebna jest specjalistyczna wiedza i praktyczne umiejętności. Ich zdobycie umożliwia Zespół Szkół-Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej, która od wielu lat intensywnie korzysta ze środków unijnych.

Z ich udziałem zrealizowano już 14 projektów na łączną kwotę ponad 18,5 mln zł. Objęły one takie branże jak: gastronomiczno-hotelarska, informatyczna, motoryzacyjna, mechatroniczna, handlowa i budowlana. Dzięki nim uczniowie Zespołu korzystają z kilkunastu nowocześnie wyposażonych pracowni i zmodernizowanych warsztatów. Jednocześnie mają zapewnione zajęcia specjalistyczne, językowe, kursy zawodowe, a także płatne staże i praktyki.

Rawa Mazowiecka stawia na kulturę

Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej był jednym z pierwszych obiektów, które zostały poddane modernizacji przy wykorzystaniu środków z FE.

Obiekt wymagał pilnego remontu, a bez niego nie byłoby mowy o kulturze w mieście. W latach 2005-2007 przeprowadzono kompleksowe prace za blisko 5 mln zł, z czego unijne środki stanowiły około 1,5 mln zł. Obecnie w MDK-u działa sekcja plastyczna, wokalna, taneczna, teatralna i gry na instrumentach. Część artystów-amatorów regularnie występuje w sali widowiskowej, podobnie jak wykonawcy z zaprzyjaźnionych zagranicznych miast. Jednocześnie może ich oglądać 300-osobowa publiczność. Dodatkowo przy MDK-u funkcjonuje kawiarnia i sala konferencyjna. Jest ona wykorzystywana przez różne grupy, a jako sala widowiskowa pełni rolę kina premierowego.

Wyjątkowa parafia

Rawska Fara to nie tylko serce parafia NP NMP, ale też jedyne w Europie miejsce, w którym znajdują się krypty z kilkuset zmumifikowanymi ciałami zmarłych jezuitów oraz ich benefaktorów. Jest też muzeum, punkt widokowy i polichromie w zabytkowej barokowej świątyni. Zobaczyć je można dzięki projektowi rewitalizacji, który uzyskał dotację w wysokości ponad 21 milionów. W tej scenerii odbywają się również koncerty, wystawy i inne inicjatywy społeczno-kulturalne.

Rawa zrewitalizowana

Czasy, kiedy rewitalizacja oznaczała remont walącego się budynku, minęły bezpowrotnie, a Rawa Mazowiecka jest tego najlepszym przykładem. Kluczem do jej realizacji w mieście było słowo „kompleksowość”. Remonty, prace modernizacyjne, rozbudowy budynków, rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego, reorganizacja przestrzeni publicznej w centrum – te wszystkie zadania objął projekt o wartości 28 mln zł, z których blisko 15 mln pokryło dofinansowanie z UE.

Miasto ma za sobą remont rawskiego muzeum i rewaloryzację parku. Obecnie trwa remont i rozbudowa dawnych jatek miejskich, a kolejnym zadaniem jest nowe zagospodarowanie historycznego centrum Rawy. Warto na własne oczy zobaczyć, jak miasto zmienia się z Funduszami.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author