Categories Powiat

Gminy złożyły się na zakup autoklawu do rawskiego szpitala. Dotychczas szpital musiał płacić za sterylizację narzędzi ponad 2 tys. zł miesięcznie

Pięć gmin z powiatu rawskiego złożyło się, aby kupić wart 100 tys. zł autoklaw dla Szpitala św. Ducha w Rawie. Dzięki temu zakupowi narzędzia chirurgiczne będzie można sterylizować na miejscu, co przyczyni się do znacznych oszczędności.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej zwróciła się z prośbą do Wójtów i Burmistrzów Gmin i Miast z terenu Powiatu Rawskiego o udzielenie wsparcia finansowego na zakup autoklawu dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej.

– Autoklaw, który mieliśmy dotychczas, był już bardzo wysłużony i bardzo często się psuł. Ciągłe naprawy były niezwykle kosztowne i już nieopłacalne. Dlatego od kilku miesięcy korzystaliśmy z zewnętrznych usług, a to kosztowało nas ok. 2,5 tys. zł miesięcznie, nie licząc kosztów transportu. Teraz będziemy mogli na bieżąco sterylizować narzędzia i wykonywać taką ilość operacji oraz zabiegów jaka będzie potrzeba, co wcześniej, ze względu na małą ilość narzędzi nie zawsze było możliwe – tłumaczy Małgorzata Leszczyńska, dyrektor rawskiego szpitala.

Wsparcia finansowego udzieliło 5 gmin, na łączną kwotę 100 tys. zł. Gmina Biała Rawska – 50 tys. zł, Gmina Regnów – 5 tys. zł, Gmina Cielądz – 5 tys. zł, Gmina Sadkowice – 10 tys. zł, Gmina Rawa Mazowiecka – 30 tys. zł.

– Pomimo różnego rodzaju wydatków i problemów finansowych naszych samorządów, każdy z nas oraz radni rozumieją potrzeby szpitala i wiemy, że trzeba tej placówce pomagać, bo przecież z usług szpitala korzystają nie tylko mieszkańcy Rawy Mazowieckiej, ale i ościennych gmin, także z terenu gminy Rawa Mazowiecka i w przyszłości mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać – zadeklarował Michał Michalik, wójt gminy Rawa Mazowiecka.

Środki finansowe zostały przekazane Powiatowi Rawskiemu, w formie dotacji, z przeznaczeniem na zakup autoklawu dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej z miejscem zainstalowania w Szpitalu Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej ul. Warszawska 14. Powiat na mocy zawartych umów zakupił urządzenie i przekazał je SPZOZ w użyczenie.

– Dziękuję burmistrzowi, wójtom i radnym, że pozytywnie odpowiedzieliście na prośbę szpitala. Ale jest prośba też na przyszły rok, abyśmy działali dwutorowo. Jedno to sprzęt, a drugie zlecenia na badania profilaktyczne dla mieszkańców. Mamy wspaniałą kadrę, jest sprzęt, potrzebne są środki na profilaktykę – mówił podczas przekazania autoklawu Józef Matysiak, starosta powiatu rawskiego.

W tym roku już dwukrotnie sprzęt do szpitala w Rawie przekazywał samorząd naszego miasta. Burmistrz Piotr Irla i radni przekazali na ten cel 400 tys. zł>>>

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author