Categories Powiat

Jak będą przebiegać obchody Światowego Dnia Chorego w Rawie Mazowieckiej?

Mszą świętą celebrowaną w kaplicy Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej rozpoczną się w najbliższą niedzielę w tej placówce obchody Światowego Dnia Chorego. To święto, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku, jest obchodzone corocznie 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Tego dnia, na całym świecie zwraca się szczególną uwagę na potrzeby osób chorych i cierpiących.

PRZECZYTAJ: Rezonans magnetyczny w Rawie Mazowieckiej

W rawskim szpitalu, po mszy, trzej kapelani współpracujący ze szpitalem odwiedzą chorych na wszystkich oddziałach. Będą – jak zawsze zresztą – dodawać pacjentom otuchy, wspierać rozmową oraz starać się być obecnym w ich cierpieniu, pomagając w ten sposób cywilnym pracownikom szpitala.

Będzie to swego rodzaju przedłużenie powszedniego współdziałania szpitala z kapelanami, które daje doskonałe efekty na co dzień – podkreśla Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka szpitala.

W tym roku Papież Franciszek II, w orędziu na Światowy Dzień Chorego przypomniał: „Warto, abyśmy raz jeszcze usłyszeli to biblijne słowo: nie jest dobrze, by człowiek był sam!” i podkreślił, że „pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości. Dlatego opieka nad chorym oznacza przede wszystkim troskę o jego relacje, wszystkie jego relacje: z Bogiem, z innymi – rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia – ze stworzeniem, z samym sobą. Czy jest to możliwe? Tak, jest to możliwe i wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania się, aby tak się stało”. Niestety, jak podkreślił papież w orędziu „nawet w krajach, które cieszą się pokojem i większymi zasobami, czas starości i choroby jest często przeżywany w samotności, a niekiedy wręcz w opuszczeniu”.

Warto wspomnieć, że zgodnie z najnowszymi danymi w Polsce funkcjonuje blisko 900 szpitali ogólnych dysponujących ponad 164 tysiącami łóżek, co oznacza, że na jedno łóżko przypada 230 mieszkańców. W polskich szpitalach leczy się okrocznie około 7 milionów pacjentów. Dla przypomnienia W 2023 roku w Szpital św. Ducha w Rawie leczyło prawie 7 tysięcy pacjentów – głownie z powiatu rawskiego, choć zdarzały się osoby z innych miejscowości również z poza  województwa łódzkiego. Ogółem w wykonano najwięcej operacji w ciągu 12 miesięcy w całej historii szpitala – łącznie 1841 operacji.

Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author