Categories Powiat

Rezonans magnetyczny przyjedzie do Rawy Mazowieckiej w kwietniu

Gdyby w 2022 roku Rada Powiatu Rawskiego, na wniosek starosty Józefa Matysiaka, nie podjęła decyzji o budowie pracowni rezonansu magnetycznego, zapewne dziś nikt by nawet nie marzył, że takie urządzenie niebawem trafi do rawskiego szpitala. Wszystko wskazuje na to, że w kwietniu 2024 roku producent rezonans wreszcie go dostarczy i zainstaluje w Szpitalu Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

POSŁUCHAJ: Józef Matysiak podcast KochamRawe.pl>>>

– Mamy deklarację producenta, że rezonans marki Simens zostanie dostarczony do naszego szpitala do 9 kwietnia – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ w Rawie.

Po instalacji urządzenia, wykonaniu niezbędnych testów i szkolenia personelu, pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z badań najprawdopodobniej na początku maja tego roku.

Zatem od pierwszej deklaracji byłego premiera Mateusza Morawieckiego, że szpital w Rawie dostanie rezonans, do jego przekazania do użytku w Rawie, minie rok.

Przypomnijmy, że Mateusz Morawiecki odwiedził rawski szpital 28 kwietnia 2023 roku i wówczas, podczas konferencji prasowej, złożył deklarację, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekaże rezonans do rawskiego szpitala.

– Gdybyśmy wtedy nie mieli wybudowanej pracowni rezonansu i gdybym osobiście nie zabiegał w rozmowie z premierem o ten rezonans, w kwietniu nie padła by z ust premiera taka obietnica, a dziś nie czekalibyśmy na dostarczenie rezonansu – tłumaczy starosta Józef Matysiak.

Reklama w gazecie KochamRawe.pl w Rawie Mazowieckiej i Powiecie Rawskim

Sprawa rezonansu nabrała wręcz wymiaru politycznego. Temat był wykorzystywany w kampanii parlamentarnej i odżywa przy okazji zbliżającej się kampanii samorządowej, a przecież rezonans przede wszystkim ma służyć mieszkańcom Rawy Mazowieckiej i Powiatu Rawskiego, a nie polityce.

Mimo, że w kwietniu rezonans obiecał premier, a po kilku miesiącach, tuż przed wyborami parlamentarnymi działacze PiS wręczyli promesę (czyli wydrukowany kartonik), Rządowa Agencja Rezerw Strategiczny dopiero 15 grudnia, czyli dwa dni po zaprzysiężeniu nowego rządu, oficjalnie poinformowała szpital, że rezonans firmy Simens do Rawy faktycznie trafi.

– Teraz jestem pewien, że ten sprzęt w Rawie będzie, ponieważ trwają już realne działania i przygotowania, a nie tylko obietnice. Do 15 grudnia, w więc do utworzenia nowego rządu, funkcjonowaliśmy tylko w sferze politycznych obietnic i deklaracji, bez żadnych formalnych działań w tym zakresie ze strony rządowej – zaznacza starosta Józef Matysiak.

Jak przyznaje dyrektor Leszczyńska, po informacji z Agencji Rezerw Strategicznych (przypomnijmy – dopiero w połowie grudnia 2023 roku) do Rawy przyjechała przedstawicielka firmy Simens i zaczęły się techniczne przygotowania pomieszczeń pod potrzeby konkretnego modelu rezonansu. W tym czasie w fabryce Simensa rozpoczęto montaż rezonansu dla naszego szpitala. Takich urządzeń nie posiada w magazynie ani Agencja Rezerw Strategicznych, ani nawet sam producent.

– Cały czas, pod okiem przedstawicieli producenta rezonansu, firma budowlana dostosowuje pomieszczenia i niezbędne podłączenia – tłumaczy Małgorzata Leszczyńska. – Budując pracownię mieliśmy świadomość, że każdy producent rezonansu ma inne potrzeby i oczekiwania techniczne, dlatego czekaliśmy na wytyczne producenta, aby pewnych prac nie wykonywać dwa razy i nie ponosić podwójnie kosztów podłączeń, czy choćby wylewek na odpowiednim poziomie. Teraz te wszystkie prace są wykonywane i czekamy, aż w kwietniu producent przywiezie nam gotowy rezonans – zaznacza dyrektor szpitala w Rawie.

– Bardzo się cieszę, że wreszcie mieszkańcy Rawy i Powiatu Rawskiego u nas, na miejscu będą mogli korzystać z badań diagnostycznych przy użyciu nowoczesnego rezonansu. Dobrze, że po wielu miesiącach starań, mamy już bezpośredni kontakt z producentem i ustalony termin dostarczenia urządzenia do szpitala. Przy tej okazji dziękuję całej Radzie Powiatu Rawskiego, a przede wszystkim radnym Polskiego Stronnictwa Ludowego, za zrozumienie i wsparcie działań zmierzających do pozyskania tego sprzętu dla naszych mieszkańców – podkreśla Józef Matysiak.

WOŚP Rawa i Przyjaciele 2024 ile zebrano?

Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author