Categories Bez kategorii

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w 2021 i 2022 roku? Budowanie zdolności kredytowej krok po kroku

kredyt hipoteczny jak dostać

Nim zaciągniesz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, warto się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim sprawdzić swoją zdolność kredytową i zbudować swoją zdolność kredytową. Ważna jest też dobra historia kredytowa. Podpowiadamy jak ją zbudować, aby bez problemu dostać w banku kredyt mieszkaniowy.


Z tego artykułu dowiesz się więcej o kredycie hipotecznym / mieszkaniowym w latach 2021/2022. Najważniejsze informacje dla osób, które chcą kupić mieszkanie na kredyt.

  • Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania (tzw. kredytu mieszkaniowego) musisz zacząć się przygotowywać najlepiej już rok przed złożeniem wniosku kredytowego w banku. W tym artykule podpowiemy Ci jak buduje się zdolność kredytową, na dużo przed tym, nim pójdziesz do banku zapytać o możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego.
  • Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu w odpowiedniej wysokości zadbaj o odpowiednie dochody i zbuduj swoją zdolność kredytową. Podpowiadamy jakie źródła dochodu akceptują banki. Dowiesz się także jakimi prostymi sposobami możesz zbudować swoją historię kredytową, abyś stał się dla banku rzetelnym i godnym zaufania klientem.
  • Jeśli nie chcesz, aby twój wniosek kredytowy nie został odrzucony przez bank, przypomnij sobie, czy na pewno dotychczas rzetelnie spłacałeś wszystkie kredyty i pożyczki – jeśli miałeś zaległości, albo wciąż prowadzone jest wobec Ciebie jakieś postępowanie np. za nieopłacone rachunki, albo raty, możesz nie dostać kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

W książce „Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?” znajdziesz szereg przydatnych informacji, które pozwolą Ci bez problemu przejść przez cały proces związany z zakupem mieszkania i zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Informacje, które znajdziesz w tej książce przekaże Ci też większość doradców kredytowych, którzy w Twoim imieniu będą składać wniosek kredytowy w banku.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego (tzw. kredytu mieszkaniowego)? Podpowiadamy w trzech krokach. Wyjaśniamy jaki musisz mieć dochód, aby dostać kredyt na zakup mieszkania, jak zbudować zdolność i historię kredytową oraz z jakich źródeł dochód banki najchętniej akceptują udzielając kredytów hipotecznych: umowa o pracę, działalność gospodarcza, „śmieciówki”.

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Co muszę wiedzieć? Ile potrzebuję pieniędzy na wkład własny?

1. WYSOKOŚĆ DOCHODU POTRZEBNA DO ZACIĄGNIĘCIA KREDYTU HIPOTECZNEGO

Każdy bank, który udziela kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub domu, przy ocenie Twoje wniosku kredytowego, zwraca uwagę wiele elementów, ale najważniejszy to oczywiście wysokość Twojego dochodu.

Nim pójdziesz do doradcy kredytowego, albo do banku sprawdzić swoja zdolność, czyli mówiąc wprost – zapytać, czy dostaniesz kredyt na zakup swojego wymarzonego domu lub mieszkania, zwyczajnie przygotuj się dobrze do tego.

Swoje przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego rozpocznij już rok wcześniej. Zadbaj o wysokość swojego dochodu, tak, aby na rocznym zeznaniu podatkowym PIT widniała jak najwyższa kwota. Dla banku Twój PIT za ostatni rozliczony rok podatkowy będzie najistotniejszym i decydującym źródłem wiedzy, czy dostaniesz kredyt mieszkaniowy, czy nie.

Jeśli wniosek kredytowy na zakup mieszkania lub domu chcesz złożyć na przykład w połowie roku, bank weźmie pod uwagę dochody z Twojego PITa za poprzedni rok i z kolejnych miesięcy tego roku (zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy – w przypadku osoby zatrudnionej na etat, albo Książkę Przychodów i Rozchodów za bieżący rok – jeśli jesteś na działalności gospodarczej).

Jaki musisz mieć dochód, aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania lub domu? To już zależy od Twoich dochodów i ceny mieszkania, które chcesz kupić. Niemniej warto pamiętać, że rata kredytu zazwyczaj nie może być wyższa od 30-40% Twoich miesięcznych dochodów. Oczywiście pod warunkiem, że nie masz innych zobowiązań, a więc nie spłacasz innych kredytów i pożyczek.

PRZECZYTAJ: Wynajem mieszkań Łódź. Ceny wynajmu mieszkań i pokoi w Łodzi 2021>>>

2. JAK BUDOWAĆ SWOJA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ, ABY DOSTAĆ KREDYT HIPOTECZNY NA ZAKUP MIESZKANIA?

Bez względu na to, czy chcesz kupić mieszkanie, czy dom, bank w którym chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, będzie oceniał Twoja zdolność kredytową nie tylko na podstawie wysokości Twoich dochodów, ale też Twoje wiarygodności kredytowej.
Mówiąc krótko, przed wydaniem pozytywnej dla Ciebie decyzji kredytowej, bank sprawdzi, Twoja historię i oceni czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.
Jak więc stworzyć sobie dobrą historię kredytową?

Wiele osób przez całe życie unika jakichkolwiek kredytów i pożyczek, a nawet kart kredytowych, czy zakupów ratalnych.

Są też tacy, którzy nie spłacali swoich rat lub kart kredytowych zbyt rzetelnie, a może nawet i teraz, gdy starają się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, otrzymują monity, albo maja sprawę sądową za niespłacenie jakiejś należności.

Zarówno ci, którzy nigdy żadnego zobowiązania nie mieli, jak i ci, którzy nierzetelnie spłacają raty, nie są dobrymi klientami dla banku.

O ile jednak ci pierwsi maja szanse na kredyt, to Ci, którzy mają zaległości, sprawę w sądzie, zostali wpisani do BIK lub BIG, albo mają komornika – raczej na kredyt hipoteczny nie maja co liczyć.

Najlepiej na rok, czy pół roku przed składaniem wniosku o kredyt mieszkaniowy zaciągnąć jakaś mała pożyczkę. Kupić sobie choćby czajnik elektryczny na raty. Albo wziąć w banku kartę kredytową, z której nawet nie musisz korzystać. Wszystko to zbuduje Twoja zdolność kredytową.

Ważne, abyś wszystkie te zobowiązania, przed składaniem wniosku o kredyt hipoteczny miał zamknięte – czyli spłacone.

Jeśli masz kartę kredytową, to na miesiąc przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny idź do banku i zrezygnuj z karty. Posiadanie karty kredytowej obniży Twoja zdolność kredytową.

PRZECZYTAJ: Ceny mieszkań dwupokojowych w Łodzi>>>

3. DOCHÓD Z JAKICH ŹRÓDEŁ AKCEPTUJE BANK UDZIELAJĄC KREDYTU HIPOTECZNEGO/MIESZKANIOWEGO?

Najważniejsze, aby było to stałe źródło dochodu, a dochód co miesiąc, aby był porównywalnej wysokości, najlepiej możliwie wysoki.

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy najlepiej być zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony, czyli mieć umowę na stałe. Najlepiej jeśli jesteś zatrudniony w budżetówce z umową na czas nieokreślony. Wtedy masz największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Niektóre banki mają dla pracowników budżetówki nawet specjalne oferty dotyczące kredytów hipotecznych.

Jeśli nie umowa o prace na czas nieokreślony, to w grę wchodzi również działalność gospodarcza. Choć ta oczywiście w czasach pandemii koronawirusa była i jest brana przez banki pod szczególną obserwację. Przez pewien czas banki nie udzielały kredytów hipotecznych osobom prowadzącym Jednoosobową Działalność Gospodarczą. Później stworzyły listę branż zagrożonych, którym nie chciały pożyczać pieniędzy.

Jeśli jednak prowadzisz stabilnie zarabiającą działalność gospodarczą, możesz bez większego problemu dostać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. Pamiętaj jednak, aby nie generować sobie zbyt wysokich kosztów już na rok przed złożeniem wniosku kredytowego. Dla banku liczy się Twój dochód – a nie przychód. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a chcesz kupić sobie mieszkanie lub dom, musisz uczciwie płacić podatki. Przy zbyt wysokich kosztach i optymalizacji podatkowej, możesz nie dostać kredytu mieszkaniowego.

Największe problemy z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego będą miały osoby zatrudnione na „śmieciówkach”, czyli umowach zlecenie lub o dzieło. Takie osoby raczej nie otrzymają kredytu, który pozwoliłby im kupić sobie wymarzone mieszkanie lub dom.


CONTANT MARKETING DLA DEWELOPERÓW i instytucji finansowych. Chcesz opublikować reklamę lub artykuł sponsorowany w naszym serwisie pozycjonujący Twoją markę albo witrynę? Napisz do nas mail, a przedstawimy ci konkretną ofertę cenową: biuro@kochamrawe.pl 


Cena mieszkań w Łodzi Jak kupić mieszkanie

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author