Categories Powiat

Józef Matysiak: Razem możemy więcej – rozmowa

Józef Matysiak starosta rawski kochamrawe

Dzięki zgodnej współpracy całej Rady Powiatu Rawskiego i zacieśnianiu współpracy z pozostałymi samorządami w mijającym roku udało się zrealizować szereg istotnych inwestycji. Jak podkreśla starosta rawski Józef Matysiak, jedną z najważniejszych jest rozbudowa szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

KochamRawe.pl: Z punktu widzenia gospodarza powiatu i samorządowca jak ocenia pan mijający rok?

Józef Matysiak starosta rawski: Bez wątpienia był to bardzo trudny rok. Przyczyniła się do tego pandemia. Wiele osób niestety zachorowało, także w naszym powiecie. Borykaliśmy się z wieloma utrudnieniami – ograniczeniami, lockdownami i nauką zdalną.

Jeśli jednak popatrzymy na inwestycje, które udało się zrealizować przez samorząd powiatowy jak i poszczególne samorządy miejskie i gminne – to był to dobry rok.

Obiektywnie mogę także stwierdzić, że był to rok zacieśniania i budowania trwałej jedności samorządów ziemi rawskiej – przynajmniej wokół najważniejszych dla nas wszystkich kwestii. Ta współpraca już owocuje i mam nadzieję, że również w przyszłości będzie się przekładać na możliwość wspólnego rozwiązywania ważnych problemów i poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Mówię tu o kwestiach podstawowych: szpitalu, drogach, oświacie. Ta wspólnota samorządowa jest bardzo ważna i cieszę się, że się ona rozwija, bo razem możemy więcej.

Rok temu, czyli pod koniec 2020 roku, po raz pierwszy w historii naszego powiatu, uchwała budżetowa na ten rok została przyjęta jednogłośnie przez radnych Rady Powiatu Rawskiego. To także nasz wspólny, ogromny sukces.

Powiedzmy nieco więcej o konkretach. Co się udało zrobić?

Każdy samorząd ma swoje priorytety i osiągnięcia, które będzie mógł i chciał w najbliższym czasie zaprezentować swoim mieszkańcom. Dla nas, jako samorządu powiatowego i dla mnie osobiście, bardzo istotne były uchwały miast i gmin z powiatu rawskiego, deklarujące chęć partycypacji w kosztach budowy nowoczesnego bloku operacyjnego rawskiego szpitala. Równie istotne było wsparcie tej inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. A to wszystko zaowocowało niedawnym, uroczystym wmurowaniem aktu erekcyjnego pod rozbudowę szpitala [ZOBACZ TUTAJ]. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta inwestycja może być realizowana – bardzo serdecznie dziękuję.

Rozbudowa szpitala w Rawie. Fot. KochamRawe.pl
Rozbudowa szpitala w Rawie. Fot. KochamRawe.pl

Podczas wspomnianego, uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego, mówił pan, że to dopiero początek inwestycji, bo plany są dużo większe.

Zgadza się. Już planujemy drugi etap rozbudowy szpitala, aby poprawiać dostępność do najważniejszych dla naszych mieszkańców usług. Pracujemy nad uruchomieniem w przyszłości oddziału geriatrii i opieki długoterminowej, który w moim przekonaniu trzeba utworzyć. Aby to się mogło wydarzyć, najpierw musimy wybudować nowy pawilon szpitalny, w którym znajdowałyby się gabinety zabiegowe. Prace w zakresie opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego są już bardzo mocno zaawansowane. Powiat sam tego zadania finansowo nie jest w stanie udźwignąć, ale mam nadzieję, że uda nam się uzyskać zewnętrzne wsparcie.

Sporo inwestycji udało się również zrealizować na drogach powiatowych.

Przepraszam kierowców, którzy musieli zmagać się z utrudnieniami, ale mam nadzieję, że poruszanie się po wyremontowanych drogach będzie nie tylko bardziej komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje przebudowa drogi Pągów-Biała Rawska. Pozyskaliśmy środki i w przyszłym roku ruszają prace związane z wymianą nawierzchni na ul. Konstytucji 3 Maja i Fawornej w kierunku Boguszyc. Wspólnie z władzami miasta, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wyremontujemy ulicę Kościuszki i Tomaszowską. Oczywiście na terenie innych gmin także realizowaliśmy nieco mniejsze inwestycje drogowe w miejscowościach: Lutobory (gm. Sadkowice), Ossowice (gm. Cielądz), Ossa, Wólka Babska (gm. Biała Rawska). Ponadto droga od Dańkowa do miejscowości Byki oraz w Wilczych Piętkach. W przyszłym roku też będziemy realizować inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach powiatowych.

Jakie inwestycje udało się zrealizować w oświacie?

Poza bieżącymi remontami bardzo istotna była w tym roku termomodernizacja trzech naszych placówek oświatowych. Za ponad 4 mln zł przeprowadziliśmy termomodernizację naszych budynków oświatowych: ZSP w Białej Rawskiej, ZSP w Rawie i Zespołu Placówek Specjalnych. Widać jak pięknie teraz wyglądają te budynki. Mam nadzieję, że zostanie też osiągnięty efekt ekonomiczny i ekologiczny poprzez mniejsze zużycie ciepła i komfortową pracę oraz naukę w tych placówkach.

Samorządy w całej Polsce informują, że Polski Ład odbierze dochody samorządom. Zmniejszy się także budżet Powiatu Rawskiego?

Wpływy do budżetu na pewno będą mniejsze, ale z niedofinansowaniem zadań, które musimy realizować i które realizujemy, mierzymy się nie od dziś. Warto przypomnieć, że do oświaty rocznie dokładamy ok. 5 mln zł. Do funkcjonowania szpitala kolejnych 4-5 mln zł. Gdybyśmy mieli zapewnione pełne finansowanie przynajmniej tych najważniejszych zadań – to na pewno dużo więcej pieniędzy moglibyśmy przeznaczać chociażby na inwestycje. Z żalem przyjmujemy informacje, że po raz kolejny pieniędzy ubywa, ale zadań nie.

Co jakiś czas wraca pomysł budowy połączenia kolejowego z powiatem rawskim. Czy są to realne pomysły?

Moim zdaniem jest realna szansa i potrzeba, aby powiat rawski miał połączenie kolejowe. Ale dziwi mnie zachowanie decydentów i niechęć do wykorzystania potencjału związanego z przebiegającą przecież przez nasz powiat Centralną Magistralą Kolejową. Wystarczy wybudować na terenie gminy Biała Rawska bocznicę kolejową o długości dosłownie 600 m. Ta inwestycja nie wymagałoby ogromnych nakładów finansowych i byłaby możliwie dość szybko do zrealizowania. Potrzebna jest przede wszystkim dobra wola.

Natomiast w Urzędzie Marszałkowskim rozważana jest budowa linii kolejowej Skierniewice – Rawa Mazowiecka. Plan ambitny i oby został zrealizowany, ale wydaje mi się, że trochę mało realny do realizacji w najbliższym czasie. Mimo to i za ten pomysł trzymam kciuki.

Może kolejką wąskotorową do stacji w Rogowie?

Są dobre informacje w tym zakresie. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył środki na opracowanie strategii wykorzystania naszej kolei wąskotorowej Biała Rawska – Rawa – Rogów. Zespół ekspertów przygotuje koncepcje i być może, tak jak z powodzeniem dzieje się to u naszych zachodnich sąsiadów zarówno w Austrii jak i w Niemczech, „wąskotorówka” mogłaby być wykorzystywana jako tzw. „tramwaje szynowe”. Zobaczymy jaki będzie wynik prac ekspertów i jaką decyzję podejmie w tym zakresie Zarząd Województwa Łódzkiego.

UBEZPIECZENIA Rawa Mazowiecka. Tel. 507 729 801                           (reklama)
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author