Categories Miasto

Koncepcja Grzegorza Stefaniaka na funkcjonowanie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawie

Cieszę się, że mój pomysł funkcjonowania i rozwoju ośrodka na najbliższe lata został pozytywnie oceniony przez Komisję Konkursową. Chciałbym serdecznie podziękować Burmistrzowi za zaufanie, a ja ze swojej strony gwarantuję i zobowiązuję się, że rozwój sportu i rekreacji będzie realizowany w głównej mierze dla mieszkańców
i sportowców z naszego miasta.

Dowiedz się więcej o publikacji książkowej o najpopularniejszych sportowcach Rawy Mazowieckiej i Powiatu Rawskiego. Sprawdź gdzie kupić książkę lub ebooka>>>

Grzegorz Stefaniak, dyrektor OSiR
Grzegorz Stefaniak, dyrektor OSiR

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej posiada ogromny potencjał, który nie jest do końca wykorzystany. Znajdujące się w zarządzie OSiR obiekty, urządzenia oraz tereny sportowo-rekreacyjne powinny służyć zarówno do celów rekreacyjnych jak i sportowych, a my musimy zrównoważyć działania mające służyć społeczeństwu miasta Rawa Mazowiecka oraz działania o charakterze komercyjnym.

Podejmując nowe inicjatywy będziemy realizować je w sposób przemyślany, zgodny ze strategią rozwoju miasta, a także z bieżącymi potrzebami mieszkańców. Ważna jest więc komunikacja i wsłuchiwanie się w głos mieszkańców. Istotnym elementem w procesie komunikacji są więc portale społecznościowe, które stanowią bardzo sprawną formę wzajemnej komunikacji.

W dobie koronawirusa ciężko podejmować działania na najbliższą przyszłość, którą kreuje pandemia, jednak będę starał się już w tym roku dać „duszę’ ośrodkowi. W okresie wakacyjnym planuję otworzyć sklepik z pamiątkami, dokończyć nową stronę internetową, powiększyć plażę z atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Chcę stworzyć strefę atrakcji dla dzieci w okolicach brodzika nad zalewem. Jeśli tylko będzie możliwość sezon rozpoczniemy w kwietniu, by w majowy weekend być w pełni przygotowani na przyjęcie rawian i turystów. Chcę doposażyć siłownię na hali Milenium oraz przygotować pełną ofertę treningowo-rekreacyjną dla sportowców amatorów (fitness, regeneracja, spa, siłownia, dietetyka, sklepik sportowy, restauracja), którzy potrzebują profesjonalnej opieki personalnej.

Ważnym elementem moich działań jest otwartość na nowe inicjatywy, a także kontynuowanie tych, które sprawdziły się w ubiegłych latach. Planuję, jak tylko to będzie możliwe, organizację kolejnej Gali Sportów Walki. W Rawie mamy I ligę tenisa stołowego, chciałbym poprawić oprawę tych rozgrywek, a także wspierać rawskie kluby sportowe. Rawa ma doskonałe warunki do organizacji różnego rodzaju zawodów. Jestem po wstępnych rozmowach, których wynikiem będzie organizacja w Rawie rekordowej liczby zawodów o randze Mistrzostw Polski. Na pewno będzie to tenis stołowy, triathlon i kolarstwo. Rozmawiamy również nt. organizacji biegów przeszkodowych oraz organizacji masowego biegu ulicznego.

W ramach nowych planów na dłuższą perspektywę niezbędne jest stworzenie w ramach OSiR komórki odpowiedzialnej za poszukiwanie i pozyskiwanie środków unijnych. Realizacja zadań inwestycyjnych bez wsparcia środków zewnętrznych jest bardzo trudna. Ośrodek powinien w większym zakresie otworzyć się na możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych, zarówno na projekty miękkie jak i inwestycyjne.

Przed nami duża inwestycja polegająca na połączeniu zbiorników wodnych. W związku z powyższym będę tworzył plan funkcjonalno-użytkowy całego terenu, aby stanowił spójną całość. Najważniejsze założenia to: zwiększenie powierzchni przeznaczonej pod rekreację, wykorzystanie na ten cel wyspy na zbiorniku wodnym, budowa parku linowego. W planach jest także rozbudowa rawskiej przystani dla celów gastronomicznych jak i użytkowo-hotelowych oraz budowa wyciągu wakeboardowego. Planuję również stworzenie wodnego parku atrakcji dla dzieci (dmuchańce wodne, zjeżdżalnie, rowerki dziecięce, sprzęt na plażę – mini siatkówka, piłki, itp.), stałego punktu gastronomicznego na plaży lub na wysepce, powiększenie terenów dla osób wypoczywających polegające na połączeniu brodzika i kąpieliska, tworząc dużą przestronną strefę dla turystów z atrakcjami plażowymi (kosze plażowe, parasole, przebieralnie, natryski, toalety), budowę drugiego miejsca dostępu na wyspę w okolicach plaży (np. kolejki tyrolskiej), stworzenie możliwości cumowania łódek na wyspie.

W okresie wakacyjnym chcę wprowadzić naukę pływania na kąpielisku oraz zakupić nowy sprzęt pływający celem zwiększenia atrakcyjności ośrodka. Osobom zainteresowanym kończeniem kursów i zdaniem egzaminów na sternika jachtowego, na prowadzenie łodzi motorowych czy na kartę pływacką taką możliwość damy. Ulica Tatar – Deptak Rawski – to miejsce, na którym można przeprowadzać wiele ciekawych wydarzeń, na deptaku mogłaby znaleźć się niewielka scena plenerowa.

Będę również czuwał nad wykonaniem już rozpoczętych działań zaplanowanych na 2021 rok, których w tegorocznym budżecie jest bardzo dużo. Najważniejsze to: doświetlenie ścieżki rowerowej, realizacja zadania związanego z termomodernizacją hali Tatar, przekształcenie lasku Tatar w park leśny, dzięki czemu nabierze on bardziej rekreacyjnego charakteru. W ciągu kilku lat chcę stworzyć w naszym mieście mapę szlaków rowerowo-turystycznych, aby uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu zarówno przez mieszkańców naszego miasta jak i turystów. Docelowo mapa szlaków rowerowych może być poszerzona o sąsiednie gminy. W związku z tym chcę włączyć nasze miasto na listę samorządów posiadających wypożyczalnię rowerów miejskich, z siecią punktów parkingowych. Aktualnie funkcjonująca ścieżka pieszo-rowerowa jak i fakt silnie zanieczyszczonego powietrza w naszym mieście powinien być jednym z bodźców dla mieszkańców chcących korzystać z tej formy przemieszczania się. Myślę, że wiele samorządów mogłoby skorzystać z tej oferty, proponując pracownikom benefity w związku z korzystaniem z tej możliwości dojazdu do pracy. Przyczyniłoby się to również znacząco do zwolnienia części miejsc parkingowych dla interesantów.

W ramach OSiR funkcjonuje Elektrownia Wodna, dlatego korzystając z programów ekologicznych planuję przybliżyć młodzieży i dzieciom ważną rolę tworzenia zielonej energii. Przyczyni się do tego również instalacja fotowoltaiczna, która będzie zamontowana na zmodernizowanej hali Tatar.

Reasumując będę starał się na bieżąco monitorować zmieniające się trendy, gdyż w dzisiejszych czasach rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej to bardzo prężna i szybko rozwijająca się branża. Trzeba wprowadzać nowe technologie i mieć nowoczesną bazę, gdyż tylko to gwarantuje zadowolenie mieszkańców i ściągnięcie do naszego miasta turystów.

Grzegorz Stefaniak
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji

fot. D. Bógdał

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author