Categories Miasto

Szczepimy się przeciw COVID-19 w Rawie Mazowieckiej

Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza, potwierdza to dyrektor Szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej Małgorzata Leszczyńska. Tak jak inne placówki medyczne w Polsce, SPZOZ w Rawie w grudniu 2020 roku przystąpił do Narodowego Programu Szczepień, stając się tzw. Szpitalem Węzłowym.

Etap „0” objął pracowników ochrony zdrowia, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Pani dyrektor szpitala informuje, że szczepienia były prowadzone od 6 do 18 stycznia. Przerwa w dostawie szczepionki spowodowała, że do szczepień powrócono w czwartek 21 stycznia. Ogółem w etapie „0” na szczepienia zapisało się 471 osób, z czego zaszczepiono 270 osób. Osoby te nie zgłosiły wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Wskazówki dla mieszkańców

Masz 70 – 80 lat już zapisałeś się na szczepienie albo zapisujesz się/rejestrujesz na szczepienie, w tym celu możesz

Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Podczas rejestracji możesz wybrać dokładny termin oraz miejsce Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy, że podasz swój numer PESEL.

Zapis na szczepienie przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl

E-rejestracja skieruje Cię do najbliższych Twojemu zamieszkaniu punktów szczepień i wskaże wolne terminy – w Rawie Mazowieckiej są to wszystkie przychodnie POZ. Pamiętaj, że możesz wybrać dowolny punkt szczepień, niekoniecznie najbliższy. Nie obowiązuje rejonizacja i nie musisz być pacjentem przychodni, do której się zapisujesz na szczepienie. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście.

Można anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki. Jednak już po pierwszym szczepieniu – nie będzie można dokonać zmiany. Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. Druga dawka musi też zostać podana w określonym terminie, tak by szczepienie było maksymalnie skuteczne.

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka zapewnia dowóz do punktów szczepień na terenie miasta dla mieszkańców, tel. 785 555 410 w godz. 8.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem osób leżących, które dowozi transport sanitarny), mogą z niego skorzystać:

a) osoby niepełnosprawne, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;

b) osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Jak przebiega szczepienie?

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Na miejscu, przed samym szczepieniem przeprowadzane jest badanie lekarskie i kwalifikacja czy pacjent może być zaszczepiony. Po szczepieniu konieczna będzie obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). W przypadku otrzymania szczepionki, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia należy umówić się od razu w punkcie szczepień, w którym otrzymano pierwszą dawkę.

Informacja o przebytym szczepieniu

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.

Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień można znaleźć też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR możesz również poprosić punkt szczepień.

Masz 69 lat, ale w 2021 roku kończysz 70? Zostanie Ci wystawione automatycznie e-skierowanie i od 22 stycznia możesz zapisać się na szczepienie.

Termin ważności e-skierowania

Wszystkie e-skierowania na szczepienie są ważne przez 90 dni. Jeśli nie posiadasz numeru PESEL lub minął termin ważności pierwszego e-skierowania, o wystawienie kolejnego e-skierowania możesz poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli masz mniej niż 70 lat Najpierw szczepimy seniorów. Dlatego teraz jeszcze nie możesz się umówić na szczepienie, ale możesz zgłosić chęć zaszczepienia się. Informacje na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia nie jest rejestracją na szczepienie. Zapisać się na konkretny termin szczepienia będzie można dopiero w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy wiekowej i zostanie dla Ciebie wystawione e-skierowanie.

Punkty szczepień w Rawie Mazowieckiej:

  • SP ZOZ, ul. Niepodległości 8, tel. 46 307 00 48,
  • NZOZ Centrum Medyczne Verbena, ul. Krakowska 9, tel. 691 031 888
  • Przychodnia Rodzinna Malwa, ul. Kościuszki 1, tel. 46 814 35 12,
  • NZOZ Raw-Medica, ul. Słowackiego 68, tel. 46 814 40 12, 46 814 72 00,
  • NZOZ Remedium, ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77.

W razie pytań lub wątpliwości: skontaktuj się z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19: 989, skorzystaj z wideoczatu na stronie gov.pl/szczepimysie, wyślij pytanie na adres szczepionki@nfz.gov.pl. Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Na zdjęciu lekarz kardiolog Mariusz Komorowski (pacjent), pielęgniarka Elżbieta Chustecka.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author