Categories Powiat

Koronawirus, a sytuacja na rynku pracy w powiecie rawskim. Przybywa bezrobotnych

Codziennie do Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej zgłaszają się nowi bezrobotni. Jest też pierwsza firma, która planuje zwolnienia grupowe. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z mikropożyczek do 5 tys. zł.

Wszelkie informacje dotyczące możliwości skorzystania z pomocy w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorcy znajdą na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Prac w Rawie Mazowieckiej.

Aktualnie trwa nabór wniosków na mikropożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, a więc dla firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników (samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność gospodarcza, ale nie zatrudniające pracowników, nie mogą skorzystać z tej formy pomocy).

– W tej chwili Powiatowy Urząd Pracy wypłacił już takie pożyczki 50 firmom, a ponad 20 wniosków jest aktualnie rozpatrywanych – taką informację przekazała tuż przed świętami portalowi KochamRawe.pl Bożena Woźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej.

Pożyczka ta będzie mogła być umorzona, pod warunkiem, że pracodawca złoży zobowiązanie, że w najbliższych miesiącach nie zredukuje zatrudnienia i faktycznie nie zwolni pracowników.

Wnioski można składać w formie papierowej lub elektronicznej do PUP.

Informacje o innych formach pomocy dla przedsiębiorców, jeśli tylko takowe się pojawią i ruszy na nie nabór, Powiatowy Urząd Pracy będzie zamieszczał na swojej stronie www.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że powiat rawski, który dotychczas mógł się poszczycić bardzo niskim bezrobociem, niebawem dotknie fala zwolnień i wzrost bezrobocia.

W ostatnich dniach rejestruje się znacznie więcej bezrobotnych, niż miało to miejsce w minionych miesiącach. Jedna z firm transportowych z naszego powiatu poinformowała o planowanych zwolnieniach grupowych. Chce zwolnić 28 osób.

– Firmy nie chcą zwalniać pracowników. Starają się przeczekać ten trudny dla nich czas. Wysyłają pracowników na urlopy, korzystają z postojowego i dostępnych form pomocy, ale nie mam złudzeń, że bezrobocie w naszym powiecie wzrośnie – przyznaje Bożena Woźniak z PUP.

Na koniec marca mieliśmy zarejestrowanych w PUP 677 bezrobotnych. W grudniu 2019 roku bezrobotnych było 673. Największy wzrost bezrobocia zaobserwujemy zapewne dopiero w kwietniu i maju. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że gospodarka w najbliższych dniach zacznie wracać do względnej normalności i fala zwolnień w rawskich firmach zostanie powstrzymana.

Przedsiębiorcy ratują się jak mogą, aby wciąż funkcjonować:

Wioletta Stępniak, NaturalBeauty z Białej Rawskiej

Zamknęłam swoją działalność około 16 marca. Jestem w trakcie negocjacji wysokości czynszu z właścicielami, jednak oni też są w sytuacji podobnej do mojej. Skorzystam z umorzenia ZUS i świadczenia postojowego, na pożyczkę 5 tys. niestety się nie załapię. Mimo wszystko świadczenie postojowe nie starczy mi na opłatę czynszu a nie chcę niczego przekładać, ponieważ nie wiem jaka będzie sytuacja po otwarciu i czy będzie duży popyt na moje usługi. Szukam różnych rozwiązań. Próbuje sprzedawać bony, vouchery i inne usługi online. Mam założone dwie zrzutki. Oferuję rabaty i tańsze usługi dla klientek, lecz sytuacja jest na tyle ciężka, że w maju powinnam wrócić, aby nie zamknąć działalności. Nie korzystam z wakacji kredytowych, ponieważ niestety jest to bardzo nieopłacalne, odsetki trzeba płacić i banki dokładają opłaty, które reasumując nam dokładają zmartwień.

Praca Rawa

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author