Categories Miasto

Obowiązek zakrywania ust i nosa. 15 tys. maseczek dla mieszkańców Rawy

Maseczki Rawa Mazowiecka

Rząd nakazał, abyśmy w ochronie przed koronawirusem od dziś (16.04) wszyscy zakrywali usta i nos w miejscach publicznych. Władze Rawy kupiły 15 tys. maseczek, które mają trafić do każdej rodziny w Rawie Mazowieckiej.

PRZECZYTAJ RAPORT: Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w powiecie rawskim? Ile osób w powiecie rawskim jest zakażonych koronawirusem? kliknij>>>

Choć jeszcze miesiąc temu przedstawiciele rządu – z ministrem zdrowia włącznie – twierdzili, że noszenie maseczek przez wszystkich obywateli ma mały sens, to od dziś na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie musi to być typowa maseczka. Może to być chusta, szalik, czy inna tkanina. Policja zapowiada jednak, że przynajmniej w pierwszych dniach za brak stosowania się do tego obowiązku będzie przede wszystkim pouczać, a karać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Znaczna część mieszkańców Rawy już przed Wielkanocą nosiła maseczki, mimo braku formalnego obowiązku.

Władze Rawy Mazowieckiej postanowiły zakupić 15 tys. szt. maseczek

Pierwsze maseczki wielokrotnego użytku już dziś trafią do mieszkańców miasta.

Pierwsza partia maseczek dotarła do nas wczoraj. Dziś spodziewamy się kolejnej partii. Nasi pracownicy będą je pakować w pakiety po 3 maseczki na gospodarstwo domowe, a następnie rozpocznie się ich dystrybucja, tak by jak najszybciej trafiły one do mieszkańców naszego miasta – wyjaśnia w rozmowie z portalem KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.

Za jedną maseczkę miasto zapłaciło 1,5 zł. Maseczki można prać i prasować.

Dystrybucją maseczek dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej zajmować się będą radni miejscy. Pomagać będą też strażnicy miejscy i pracownicy Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Maseczki dla mieszkańców Rawy są bezpłatne

– Mam świadomość, że trzy maseczki na jedno gospodarstwo domowe to niewiele. Wiem jednak, że dotychczas ich zakup był utrudniony, albo ceny są bardzo wysokie. Dlatego zdecydowaliśmy się przynajmniej na taką pomoc dla mieszkańców. Na pewno teraz przydadzą się one wielu mieszkańcom Rawy – tłumaczy burmistrz Piotr Irla.

Warto przypomnieć, że już od kilku tygodni maseczki w Rawie Mazowieckiej były szyte i trafiały nieodpłatnie do mieszkańców Rawy. O tym swoistego rodzaju pospolitym ruszeniu i godnej pochwały samopomocy pisaliśmy tutaj. Wielkie brawa dla inicjatywy #RawaSzyjeMaseczki. A także dla tych, którzy wspierają rawskich medyków. M.in. dostarczając do szpitala ciepłe posiłki.

10 kwietnia burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla przekazał dla Zespołu Ratownictwa Medycznego niezbędne wyposażenie i środki do ochrony osobistej. Wśród przekazanego sprzętu są: kombinezony ochronne jednorazowe, maseczki, gogle ochronne, przyłbice, rękawice oraz środki dezynfekcyjne. Ponadto w czasie stanu epidemii rawscy ratownicy będą otrzymywać od miasta codziennie posiłki (obiady).

Maseczki Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author