Categories Miasto

Koronawirus w Polsce. W Rawie dziecko zmarło na grypę

W Zielonej Górze potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zachorowania na koronawirusa. Jednak 10-letnia dziewczynka z Rawy Mazowieckiej zmarła na skutek powikłań pogrypowych. Zachorowań na grypę w Powiecie Rawskim jest trzykrotnie więcej niż rok temu.

Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Rawskiego KLIKNIJ>>>

To już oficjalne informacje. Przypadek koronawirusa potwierdzono w Zielonej Górze. Pacjent do szpitala trafił 2 marca. Wcześniej przebywał w Niemczech i to prawdopodobnie tam się zaraził.

W Rawie Mazowieckiej, póki co, mimo kilku podejrzeń osób zarażonych koronawirusem, to nie ten wirus aktualnie jest największym zagrożeniem, a grypa i choroby grypopodobne.

Na skutek powikłań pogrypowych zmarła uczennica jednej z rawskich szkół podstawowych. To pierwszy przypadek śmiertelny związany z grypą w Powiecie Rawskim w tym roku. Zgonów na powikłania pogrypowe nie odnotowano w 2019 roku.

Niemniej grypa i choroby grypopodobne w pierwszych miesiącach tego roku wręcz szaleją w naszym powiecie.

Ze statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że od początku tego roku działające na naszym terenie przychodnie zgłosiły już 2142 przypadki pacjentów chorych na grypę. To prawie tyle samo ile w całym 2019 roku (2275 chorych).

Luty tego roku wygląda jeszcze gorzej, gdyż tylko w tym jednym miesiącu chorych było 1500 (571 dotyczyło dzieci w wieku 5-14 lat), a w analogicznym okresie minionego roku tylko 578.

U większości chorych zdiagnozowano grypę typu „A”.

W 2019 roku w całej Polce na grypę zmarło 160 osób. Śmiertelność na powikłania pogrypowe wynosi 0,1-0,5% wszystkich chorych (w większości powyżej 60 roku życia). W przypadku koronawirusa śmiertelność dochodzi do 3,4%.

Objawy choroby COVID-19 (koronawirusa)

Jeżeli zaobserwujesz u siebie:

  • temperaturę ciała powyżej 38 stopni;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • bole mięśni i stawów;
  • kaszel, katar, dusznośćzaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.

PRZECZYTAJ: W Powiecie Rawskim brakuje pieniędzy na oświatę i ochronę zdrowia>>>

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author