ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Powiat

NFZ informuje: Niemal 800 tys. zł dla rawskiego szpitala

“W nawiązaniu do artykułu pt. Informacja o sytuacji finansowej SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej informuję, że Łódzki OW NFZ przekazał właśnie niemal 800 tys zł (799 973 zł) rawskiemu Szpitalowi. Dodatkowe środki wynikają m.in. z przeliczenia ryczałtu na izbę przyjęć oraz ze zmiany wycen świadczeń od 1 stycznia.

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia NFZ zwiększył wyceny w zakresach leczenia szpitalnego – chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych od 1 stycznia. Dotyczy to blisko połowy grup z katalogu JGP (ok. 300 z 667), a tym samym blisko połowy wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale. Zmiana taryf została uwzględniona w wyliczonych ryczałtach dla szpital znacząco je zwiększając. To rozwiązanie ma poprawić sytuację finansową szpitali – w skali kraju trafi do nich ponad 680 mln zł.

Szpital w Rawie – który nie jest w sieci szpitali i nie ma ryczałtu – otrzymał zatem większe pieniądze za przeliczone wg nowej wyższej wyceny procedury, które od 1 stycznia wykonał na internie i chirurgii. Ponadto Dyrektor ŁOW NFZ postanowił także zwiększyć o 10% finansowanie poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które prowadzą wszystkie szpitale powiatowe, w tym rawski Szpital.

Szpital otrzymał także zapłatę za nadwykonania na oddziałach szpitalnych oraz za świadczenia udzielane w poradniach specjalistycznych i badania TK. 16 tys to kwota za leczenie w poradniach i badania obrazowe, natomiast 783 tys. zł. to kwota za leczenie na oddziałach szpitalnych za okres I półrocza oraz zwiększony ryczałt za izbę przyjęć (196 tys. zł).

Przypominam także, że szpital może zwiększać wartość swojej umowy, realizują nielimitowane finansowo badania TK, NFZ płaci za każdego pacjenta, któremu zostanie wykonane badanie.

Ponadto Minister zdrowia zdecydował o zwiększeniu wyceny świadczeń medycznych od 1 lipca. Zmiana wycen dotyczy także świadczeń realizowanych przez SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej.

Dodatkowe 4,1 mld zł z zostaną przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej. 282 miliony złotych z tej kwoty otrzyma Łódzki OW NFZ.

Pieniądze pozwolą dyrektorom placówek medycznych na zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników medycznych, w szczególności najmniej zarabiających. Funduszowi umożliwią opłacenie nielimitowanych badań obrazowych, operacji usunięcia zaćmy i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, leczenie pacjentów z nowotworami. Łódzki Fundusz chciałby przeznaczyć te pieniądze także na najważniejsze dla pacjentów w Łódzkiem świadczenia m.in.: nadal skracać czas oczekiwania na leczenie w poradniach specjalistycznych, polepszyć dostęp do opieki długoterminowej, czyli leczenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Według Ministerstwa Zdrowia nowe wyceny obejmą różne rodzaje świadczeń, w ciągu pół roku wzrośnie finansowanie o następujące kwoty w skali kraju: świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielane w poradniach o 3% – więcej o 108,5 mln zł; świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w oddziałach szpitalnych o 2% więcej o 255,5 mln zł, świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w SOR-ach i Izbach Przyjęć o 10% – więcej o 37,3 mln zł; świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień o 5% – więcej o 65,2 mln zł; świadczenia rehabilitacji leczniczej o 5% – więcej o 61,5 mln zł; świadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym o 5% – więcej o 17 mln zł; świadczenia udzielane w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych o 5% – więcej o 4,5 mln zł.”

Anna Leder

rzecznik prasowy ŁOW NFZ

 

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author