Categories Bez kategorii

Polski rząd chce kupić sieć sklepów: Żabka, Lidl czy Biedronka? Fundusz CVC Capital Partners już sprzedaje

Właścicielem sieci sklepów Żabka jest amerykański fundusz CVC Capital Partners. Jarosław Kaczyński zasugerował, że Polska Grupa Spożywcza może odkupić Żabki. Pojawiły się też informacje, że polski rząd może brać pod uwagę jedną z trzech sieci dyskontów: Żabka, Lidl lub Biedronka.

Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński, prezes PiS, powiedział, że Polska Grupa Spożywcza, gdyby miała na to środki, to mogłaby odkupić sieć sklepów Żabka od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners.

Chcesz wydać swoją książkę? Sprawdź jak wydać swoją książkę. Kliknij i przejdź na stronę Wydawnictwa Autorskiego

Czy fundusz CVC Capital Partners sprzeda sieć sklepów Żabka?

Oficjalnie biuro prasowe Żabki nie chce komentować słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości, twierdząc, że aktualnie rozmowy nie są prowadzone i nie ma o czym rozmawiać.

Być może tak faktycznie jest, bo przecież Jarosław Kaczyński w Puławach wyraźnie powiedział:

“Trzeba mieć tylko fundusze. Obawiam się, że Polska Grupa w tej chwili większych funduszy nie ma. Mam nadzieję, że ta sytuacja się szybko skończy”.

Więc dziś być może sprawa jest nieaktualna, ale za kilka miesięcy wiele może się zmienić.

Fundusz CVC Capital Partners już wycofuje się z części inwestycji w Polsce. Jak przyznał wicepremier Jacek Sasin, w ciągu miesiąca (właśnie od czasu słów wypowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego) należąca do państwa spółka PGE odkupi od CVC Capital Partners spółkę PKP Energetyka. Spółka ta jest właścicielem sieci energetycznej i dostawcą energii, a fundusz CVC Capital Partners był jej właścicielem od 2015 roku.

Czy Orlen sfinansuje zakup sieci sklepów Żabka?

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen zaprzeczył jakoby paliwowy koncern prowadził rozmowy i chciał kupić sieć sklepów Żabka.

Być może tak jest w istocie, gdyż prezes Jarosław Kaczyński mówił, że to Holding Spożywczy miałby kupić sieć sklepów.

Niemniej warto przypomnieć, że PKN Orlen kupował w ostatnich latach aktywa średnio pasujące do portfolio tego energetycznego koncernu.

Najpierw kupił bankrutującą spółkę Ruch, a następnie wydawcę prasy lokalnej i regionalnej Polska Press.

Zaś w ostatnich dniach pojawiła się informacja, że Żabka kończy współpracę z firmą InPost. Mimo, że jeszcze nie tak dawno obie firmy zapewniały o dalszej współpracy w zakresie usług kurierskich i nowoczesnych automatów do nadawania i odbierania paczek.

Warto przypomnieć, że Orlen buduje swoja sieć takich automatów, paczki można też nadawać i odbierać w punktach Ruchu (należących do Orlenu).

Wiceminister rolnictwa twierdzi, że repolonizacja Żabki to dobry pomysł

Janusz Kowalski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, pytany w RMF FM o plany ewentualnej repolonizacji sieci sklepów Żabka, odpowiedział “To jest bardzo poważny pomysł”.

Wiceminister rolnictwa dodał: “Jestem zdecydowanie na tak. Polska Żabka, polski Lidl, polska Biedronka – jestem za repolonizacją”.

PRZECZYTAJ: Wybory samorządowe 2024. Termin. Kiedy się odbędą? Poradnik dla kandydatów

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author