Categories Miasto

Rawa pomaga obywatelom Ukrainy. Przeczytaj jak możesz pomóc. Wszystkie potrzebne informacje

W Rawie ruszyła zbiórka dla obywateli Ukrainy. Specjalny punkt przygotowano w budynku przy Szkole Podstawowej nr 2. Czynny jest od soboty (26 lutego).

Mieszkańcy Rawy chcą nieść pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Chcą pokazać także solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami. Dlatego już dziś (26.02) o godz. 12 odbędzie się pokojowa manifestacja w Rawie. Początek w samo południe przed siedziba sądu.

W Rawie trwa zbiórka darów

Potrzebny jest przede wszystkim: suchy prowiant (żywność z długim terminem ważności), środki higieny, apteczki, ciepła odzież dla dzieci i kobiet, koce, pościel, materiały opatrunkowe, środki przeciwgorączkowe i przeciwgrypowe.

Organizatorzy zbiórki proszą, aby produkty i materiały były już posegregowane (nie wszystko w jednej torbie).

Coraz częściej pojawiają się też prośby o ubranka dla dzieci, wózki itp…

Jak czytamy na Fecbook’owym profilu Rawa Dla Ukrainy do Rawy przyjeżdżają już pierwsi uchodźcy z Ukrainy.

Jak mieszkańcy Rawy mogą pomóc?

Wszystkie produkty i materiały, które mogą pomóc mieszkańcom Ukrainy można przynosić do „składziku” uruchomionego przy Szkole Podstawowej nr 2 (budynek za szkołą – „mała szkoła”) wjazd od ul. Targowej.

26 lutego punkt zbiórki będzie czynny do godziny 20. W niedzielę (27.02) punkt w “małej szkole” też będzie czynny w godz. 12-20.

Miejsce zbiórki - "mała szkoła" - wejście od ul. Targowej w Rawie
Miejsce zbiórki – “mała szkoła” – wejście od ul. Targowej w Rawie Mazowieckiej.

Organizatorzy zbiórki proszą także o kontakt wszystkie osoby, które jadą dziś na granicę Polsko-Ukraińską. Będą mogli oni zabrać ze sobą dary przekazane przez mieszkańców Rawy.

Władze miasta szukają także miejsca, które mogłoby stać się miejscem tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy, gdyby zaistniała potrzeba przyjęcia większej liczby uchodźców.

Jeśli chcesz pomóc obywatelom Ukrainy, a nie wiesz jak możesz to zrobić i gdzie się zgłosić – zadzwonić pod numer tel. 785 555 410 – telefon przede wszystkim dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Pod powyższym numerem telefonu możesz też zgłosić swoją chęć przyjęcia do siebie uchodźców z Ukrainy. Pamiętajmy, że pierwsze rodziny z Ukrainy już przyjeżdżają do Rawy. Muszą mieć się gdzie zatrzymać, przynajmniej na najbliższych kilka dni.

Aktualne informacje dotyczące pomoc znajdziecie też na Facebook’u: Rawa Dla Ukrainy.

Punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy w woj. łódzkim

W Łodzi zostały uruchomione punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy. Na dworcach Fabrycznym i Kaliskim już czekają służby wojewody i wolontariusze z pakietem informacji zarówno dotyczących schronienia, wyżywienia, pomocy medycznej jak i pomocy w załatwieniu formalności. Punkty informacyjne będą działały w godz. 8.00-20.00.

Uruchomiona została również specjalna infolinia informacyjna dla obywateli z Ukrainy: 42 664 10 81. Obywatele Ukrainy mogą uzyskać tu wszelkie informacje – także dotyczące tymczasowego zakwaterowania.

Jeśli chcesz wesprzeć uchodźców z Ukrainy możesz przesłać swoje zgłoszenie na specjalny adres wojewody łódzkiego: lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author