Categories Powiat

Samorządowa Karta Praw Rodzin w Powiecie Rawskim

Instrumenty polityki społecznej prowadzonej przez powiat powinny być tworzone z uwzględnieniem kontekstu praw rodziny, jej autonomii i tożsamości. Dlatego podczas IX Sesji Rady Powiatu Rawskiego 18 czerwca 2019 r. podjęto Uchwałę w sprawie przyjęcia przez Powiat Rawski Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Celem Samorządowej Karty Praw Rodzin jest urzeczywistnienie potwierdzonej w preambule Konstytucji „zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot”. Jest ona wyrazem ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ochrony rodziny i rodzicielstwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją.

Rodzina jest fundamentem ładu społecznego i podstawową wspólnotą społeczną, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka. Jest niezbędnym oparciem dla wszystkich swoich członków, szczególnie najmłodszych i najstarszych. Żadna zbiorowość nie jest w stanie realizować dobra wspólnego bez udziału rodzin. To od ich dobrego funkcjonowania zależy nasza przyszłość.

Głównymi założeniami karty są prawa rodziców i dobro dziecka w szkole oraz przedszkolu, prawa rodzin w polityce społecznej powiatu, promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie, monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin, tworzenie prawa przyjaznego rodzinie.

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO NA NAJLEPSZE OPOWIADANIE O ZIEMI RAWSKIEJ>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author