Categories Powiat

To już pewne. 1 września ruszy kuchnia przy rawskim szpitalu. Nowa spółdzielnia socjalna intensywnie przygotowuje się do wydania pierwszych posiłków

Nowa spółdzielnia socjalna, której założycielką jest Teresa Pietrzak, jest już oficjalnie zarejestrowana. Aktualnie w jednym z budynków szpitalnych prowadzony jest remont, niebawem pojawi się tam wyposażenie kuchni. 1 września rozpocznie się już regularne żywienie pacjentów szpitala.

KUP zbiór 14 opowiadań o Rawie i Ziemi Rawskiej, których autorami są uczniowie rawskich szkół>>>

– Remont jest w trakcie. Przygotowujemy pomieszczenia na kuchnię i magazyny oraz całe zaplecze. Wszystko zgodnie z wymogami prawa. Pod koniec sierpnia przyjedzie wyposażenie i 1 września zaczynamy wydawać posiłki – deklaruje Teresa Pietrzak, założycielka nowej spółdzielni socjalnej, którą formalnie do życia powołał Powiat Rawski i Gmina Cielądz.

Jak zaznacza Teresa Pietrzak, poza niemal szalonym tempem prac związanych z remontem pomieszczeń, w których będzie znajdować się kuchnia, problem jest również ze skompletowaniem załogi. Mimo kilku giełd pracy, zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy i zgłoszeń osób bezrobotnych, ostatecznie nie wszyscy zadeklarowali, że pod koniec sierpnia są gotowi rozpocząć pracę. Nowa spółdzielnia cały czas poszukuje do pracy brakujących 2-3 pracowników.

– Bardzo się cieszę, że pojawił się taki pomysł i powstała spółdzielnia, która chce otworzyć kuchnię i przygotowywać posiłki dla naszych pacjentów. My, jako SPZOZ, na pewno kuchni nie bylibyśmy w stanie utworzyć – przyznaje Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Pacjenci na pewno będą zadowoleni, gdyż posiłki będą przygotowywane tu, na miejscu z dobrych produktów, zawsze ciepłe i smaczne. Nie będzie też sytuacji z jakimi mamy do czynienia teraz, że przyjeżdża catering z całodziennym wyżywieniem i zapomnieli na przykład przywieść zup czy pieczywa – wylicza dyrektor szpitala.

Posiłki przygotowywane w Rawie mają być nie tylko smaczniejsze i zawsze ciepłe, ale również przygotowywane pod okiem dietetyka i tańsze od tych, które aktualnie zamawia rawski szpital.

Teraz za dzienne wyżywienie jednego pacjenta szpital płaci ponad 19 zł. Teresa Pietrzak zapowiada, że po 1 września koszt ten spadnie nawet o kilka złotych.

Spółdzielnia ma nadzieję, że żywienie w szpitalu, to choć bardzo ważna część jej działalności, będzie tylko jednym z jej elementów. Będzie ona świadczyć również usługi cateringowe na zewnątrz – zarówno jeśli chodzi o imprezy jak i indywidualne posiłki na dowóz. Będzie również prowadzić przy szpitalu mini bar. Żywić dzieci w szkołach, a być może z czasem, przejąć także żywienie w innych, okolicznych szpitalach.

Nowa spółdzielnia socjalna oficjalnie funkcjonuje od 17 lipca. 22 lipca została podpisana umowa z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS z siedzibą w Łodzi na przekazanie środków m.in. na wyposażenie kuchni oraz dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników.

W ramach tego dofinansowanie spółdzielnia otrzymała 180 tys. zł wsparcia na zatrudnienie 10 pracowników oraz 200 tys. zł na remont, adaptację i wyposażenie kuchni.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z TERESĄ PIETRZAK O NOWEJ SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ I JEJ PLANACH>>>

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author