Categories Miasto

Zbieraj deszczówkę. Skorzystaj z dofinansowania. Oszczędzaj wodę i pieniądze

Władze Rawy Mazowieckiej zachęcają mieszkańców do zbierania deszczówki. Chcą dopłacać nawet 5 tys. zł do zakupu i montażu specjalnych instalacji. Ma być taniej i bardziej eko.

Każdy może zgłosić sportowca do udziału w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Rawskiego>>>

Miasto chce zachęcać mieszkańców do budowania przydomowych instalacji do magazynowania deszczówki. Korzystając z programu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz pieniędzy z budżetu miasta, zostanie stworzony program dopłat dla tych mieszkańców, którzy będą chcieli zatrzymywać deszczówkę na swoich posesjach.

– Na początek, w ramach pilotażowego projektu, zarezerwowaliśmy na ten cel w naszym budżecie 100 tys. zł. Będzie to działanie proekologiczne i proekonomiczne – podkreśla wiceburmistrz Artur Piotrowski.

Na co będzie można otrzymać dotację z urzędu miasta?

– Może to być na przykład zakup zbiorników i budowa instalacji rozprowadzającej wodę po działce, budowa ogrodów wodnych, czy innych zbiorników pozwalających na magazynowanie wód opadowych – wymienia wiceburmistrz Piotrowski.

Stosowna uchwała i cały program opisujący szczegółowo warunki – kto i na jakie cele będzie mógł uzyskać finansowe wsparcie z ratusza, zostanie przyjęty najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miasta.

Niemniej już teraz wiadomo, że aby z dofinansowania skorzystać trzeba będzie zgłosić się do urzędu miasta jeszcze przez zakupem stosownej instalacji, gdyż to urząd określi dokładnie na jakie cele dofinansowanie będzie można uzyskać.

Korzystając z programu, który w Rawie wystartuje najprawdopodobniej wiosną, będzie można skorzystać z dofinansowania pokrywającego nawet 100% kosztów kwalifikowanych instalacji pozwalającej na gromadzenie deszczówki na własnej posesji. Nie będzie jednak to mogła być kwota wyższa niż 5 tys. zł.

Zbierając wodę dbamy o środowisko i coraz mniejsze zasoby wody. Mniej będziemy płacić za wody opadowe, a samą instalację będzie można zbudować praktycznie bez angażowania własnych pieniędzy.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author